Zapraszamy do Galerii
Dnia 9 listopada 2022 r. w budynku na os. Łokietka odbył się uroczysty apel z okazji 104 rocznicy Odzyskania Nipodległości przez Polskę, który przygotowały klasy piąte pod nadzorem wychowawców: Agnieszki Gamrat, Radosława Koterby i Tomasza Żaka.
Akademia pod hasłem „Pociąg do wolności” pokazała, jak przez 123 lata niewoli całe pokolenia Polaków walczyły "Żeby Polska była Polską”.
Uczniowie wierszem i piosenką pokazali, że naszym walczącym rodakom, od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów, a dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.
Na kolejnych stacjach podróży „Pociągiem do wolności” występujący pokazywali losy naszej ojczyzny. Na stacji Niewola widzimy jak Prusy, Rosja i Austria sięgają po polskie ziemie w chwili, gdy Rzeczpospolita jest osłabiona, nie ma wielkiej armii, nie może się bronić. Dokonują brutalnych rozbiorów Polski.
Stacja Powstania, pokazała chwile, gdy w serca Polaków wstąpiła otucha, a na krakowskim rynku stawił się Tadeusz Kościuszko, który ogłosił powstańczą walkę o przywrócenie wolności ojczyźnie. A kolejne powstanie Listopadowe przyniosło nową klęskę i porażkę. Wielu patriotów musiało opuścić kraj ojczysty opanowany przez zaborców, którzy prześladowali Polaków, np. wywożąc ich na Sybir, gdzie wycieńczał ich głód, mróz i tęsknota.
Kolejny etap podróży to stacja – I wojna światowa. Wiara w lepszy los zagrzewała Polaków ze wszystkich zaborów do walki o Polskę na frontach I wojny światowej. W 1914 roku Józef Piłsudski zaczął tworzyć Legiony Polskie. Dowódcy pragnęli zwrócić uwagę świata na kwestię odzyskania niepodległości przez Polskę.
Odwaga, męstwo i upór Polaków zaowocowały w końcu dotarciem do stacji Wolność! Po 123 latach Polska znów pojawiła się na mapach Europy.
11 listopada 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość, a Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. Polacy znaleźli się we własnym domu!
I na koniec pięknie powiedziane słowa:
„Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.
Wszystkim pięknym wierszom wypowiedzianym przez piątoklasistów towarzyszyły pieśni patriotyczne, wykonane przez uczennice klasy 5c: Zosię Majdę i Lenę Dudek oraz uczennice klas szóstych: Amelię Sikorę, Natalię Skoczeń i Maję Nawrot. Pieśni wyśpiewane z ogromnym uczuciem utwierdziły uczniów, że, jak mówią słowa piosenki, „Ty to masz szczęście, że w tym momencie, żyć ci przyszło w kraju nad Wisłą...”
„Pociąg do wolności” przemierzył kawał drogi. Przejechał także przez Stację Zespół Szkolno- Przedszkolny, by w uczniach obudzić pamięć o bohaterach, którzy dali im wolny kraj, ale też po to, by mogli docenić tę wolność i o nią dbać. To była taka lekcja historii, pamięci, hołdu i polskości.
Tego samego dnia w budynku na ul. Mariakiej uczennice i uczniowie klasy 2b i 2c wystąpili z programem artystycznym na podstawie utworu "Gdy nadeszła niepodległość" autorstwa Marii Kantor, wychowawczyni klasy 2c na apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Każde z dzieci wcieliło się w rolę: byli ułani, żołnierze, krakowiacy, krakowianki. Nie zabrakło również znaczących postaci patriotów polskich, którzy z emigracji walczyli o wolność naszego kraju: Tadeusza Kościuszki, Józefa Wybickiego, Fryderyka Chopina, Jana Matejki, Henryka Sienkiewicza oraz Józefa Piłsudskiego. Dzieci przebrane odpowiednio do epoki pięknie się zaprezentowały recytując wiersze i śpiewając piosenki" Przybyli ułani pod okienko", "Pierwsza kadrowa" i rotę, "Nie rzucim ziemi...". Inscenizacja napisana przystępnym językiem trafiła do publiczności, która z zaciekawieniem wysłuchała kolei losów, jakie musiała przebyć nasza Ojczyzna od zaborów, kiedy zniknęła z mapy świata na 123 lata, do odzyskania niepodległości w 1918 roku.
Cieszymy się, że w naszej Polsce jest pokój i możemy żyć w wolnym kraju.
" I panuje radość na tej naszej ziemi,
Polacy są wolni, niewoli nie chcemy.
Niechaj już nad Polską zawsze słońce świeci.
Chcą tego Polacy: dorośli i dzieci"