28 lutego w naszej szkole odbył się szkolny etap XX-tej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej. W tym roku uczniowie mierzyli się z tematem - „Poezja Brzechwy i Tuwima w oczach dziecka”.
Mistrzem Recytacji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego został Aleksander Knap z klasy 3c.
Laureatami recytacji, a tym samym zajmując II miejsce została Eliza Marchaj, uczennica klasy 1a, a III miejsce zajął uczeń klasy 3c Wojciech Stasiek.
Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w kolejnym gminnym etapie, który odbędzie się 16 marca. Powodzenia!!!
Mistrzowie recytacji, 28.02.2023
Igrzyska Dzieci w Piłce Siatkowej, 28.02.2023
W dniu 28.02.2023r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Olkuszu rozegrane zostały Igrzyska Dzieci w Piłce Siatkowej na szczeblu powiatowym. Gminę Wolbrom reprezentowała nasza szkoła w składzie:
Szczepankiewicz Szymon, Malinowski Szymon, Stanisz Miłosz, Dybich Dominik, Balicki Jakub, Dziedzic Mateusz, Zgadzaj Mikołaj, Piputa Julian, Strózik Jakub, Gwoździowski Jakub, Serwatka Hubert, Osuch Jakub, Wardęga Jan.
Nasza drużyna zdobyła I m i będzie reprezentować powiat olkuski na szczeblu rejonowym.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs mody ekologicznej, 27.02.2023
Dnia 27 lutego odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny. Jego ideą było popularyzowanie wiedzy nt. segregacji odpadów i promowanie recyklingu. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali przepiękne, bardzo pomysłowe stroje, w których zaprezentowali się przed komisją w ramach pokazu mody. Wybór był bardzo trudny, ponieważ wszystkie stroje prezentowały się wspaniale. Po burzliwych obradach komisja, zgodnie z regulaminem, wytypowała 5 osób, które będą reprezentowały szkołę w kolejnym etapie konkursu. Są to:
Majda Laura kl. 3b,
Chmura Antoni kl. 3b,
Rutowicz Liwia kl. 2b,
Woźniak Weronika kl. 2b,
Kuś Emilia kl. 1aSerdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i gratulujemy kreatywnych pomysłów.
Komisja
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, 22-24.2022
W dniach 22-24 lutego w naszej parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Uczestnicy rekolekcji mieli okazję przygotować się do świąt wielkanocnych. Wygłoszone nauki przypominały nam sens Wielkiego Postu oraz znaczenie spowiedzi świętej. Kapłani naszej parafii posługiwali również w konfesjonale, aby każdy chętny mógł poprzez spowiedź jeszcze bardziej pogłębić swoją duchowość. W uświetnieniu rekolekcji pomagała swoim śpiewem schola parafialna złożona z uczniów naszej szkoły. W rekolekcjach dzieciom i młodzieży towarzyszyli Dyrekcja, wychowawcy i nauczyciele z naszej szkoły. W ten szczególny czas zbliżania się do Boga, wpisała się również smutna, ale jakże wymowna uroczystość pogrzebowa wieloletniej nauczycielki naszej wspólnoty uczniowskiej, Pani Lucyny Dymek. Uczniowie w swoich modlitwach pamiętali o św. pamięci Lucynie polecając ją miłosierdziu Bożemu.
Rekolekcje zakończyły się wspólnym uczestnictwem w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, gdzie poprzez przygotowane przez katechetów rozważania, współuczestniczyliśmy w męce Pana Jezusa.
Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali dzieci i młodzież do dobrego przeżycia tego szczególnego czasu.
Konkurs „DEXTER”
16 lutego 2023 r. odbył się etap szkolny XVII edycji konkursu matematycznego „DEXTER”. Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas trzecich, a przeprowadziły go panie: Katarzyna Mąka, Maria Dziuba i Maria Kantor.
Uczniowie musieli rozwiązać zadania otwarte lub wybrać poprawną odpowiedź spośród podanych do wyboru. Do kolejnego etapu, po weryfikacji, która odbyła się 22 lutego, zakwalifikowali się zdobywając:
I miejsce: Jakub Rusek kl. 3a – wych. Urszula Marcinkowska
II miejsce: Aleksander Knap kl. 3c – wych. Aneta Gajowiec
III miejsce ex aequo: Aleksander Żurek kl. 3a – wych. Urszula Marcinkowska oraz Zuzanna Kijas kl. 3b – wych. Edyta Oleksy
IV miejsce: Franciszek Sarkowicz kl. 3b – wych. Edyta Oleksy
Gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie gminnym!
Rekrutacja do SP na rok szkolny 2023/2024
TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO i TERMINY SKŁADANIA DOKUMENTÓWDO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wolbromiu informuje Rodziców, że postępowanie rekrutacyjne do klas pierwszych SP nr 1 w Wolbromiu przy ZSP w Wolbromiu będzie prowadzone
w dniach 1.03.2023r. do 07.03.2023r.
Godziny przyjmowania dokumentów: 8.00-9.00 i 14.00-15.00
Wypełnione i podpisane przez OBOJE rodziców/opiekunów prawnych dokumenty wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w budynku na ul. Mariackiej 28
(wejście do oddziału „0” od strony boiska Orlik).
*Dokumenty rekrutacyjne można pobrać z budynku szkoły
(od wtorku 28 lutego 2023 od godz. 12.00) na ul. Mariackiej 28 (wejście główne).
WYNIKI REKRUTACJI DO KLAS PIERWSZYCH na rok szkolny 2023/2024
Publikacja list zakwalifikowanych kandydatów
17.03.2023r. po godz. 12.00
(lista dostępna w budynku szkoły na ul.Mariackiej 28)
Dokument POTWIERDZENIA WOLI (dostępny w sekretariacie)
podpisany przez OBOJE rodziców/opiekunów prawnych
(dotyczy WYŁACZNIE kandydatów spoza obwodu szkoły)
należy dostarczyć do sekretariatu na ul. Mariacką 28
od 20.03.23 dnia 27.03.2023 do godz. 12.00.
Kandydaci z obwodu szkoły nie potwierdzają woli.
TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO ORAZ POSTĘPOWANIA UZUPEŁNIAJĄCEGO, A TAKŻE TERMINY SKŁADANIA DOKUMENTÓW DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Zalacznik_Nr_2_do_zarzadzenia_Nr_20-2023.pdf
WALENTYNKI W SZKOLE, 14.02.2023
Dnia 14.02.2021r. w naszej szkole obchodziliśmy WALENTYNKI – wyjątkowy dzień wyrażania sympatii i przyjaźni.
W tym dniu mile widziany był ubiór w kolorze czerwonym, a klasy udekorowano serduszkami i innymi ozdobami. Mieliśmy również okazję kupić niedrogie upominki walentynkowe np. kartki, serca z różnych materiałów, poduszki, ozdoby z filcu, które zostały wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów.
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole, luty 2023
Luty był kolejnym miesiącem pracy z wykorzystaniem sprzętu z projektu Laboratoria Przyszłości.
Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej uczniowie klasy 1c tworzyli ciekawe i skomplikowane konstrukcje architektoniczne z wykorzystaniem klocków. Mogli wymyślać swoje własne budowle i tworzyć nawet bardzo skomplikowane konstrukcje. Dzięki czemu ciekawie i miło spędzili czas, a wspólna zabawa nauczyła ich współdziałania, rozwiązywania problemów oraz dzielenia się.
Mistrzynie felietonu, 14.02.2023
14 lutego 2023r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrody z rąk pani kurator Barbary Nowak odebrały nasze dwie uczennice: Michalina Gajowiec i Helena Biedul.
Michalina i Helena uzyskały tytuł laureata w Konkursie Małopolskiego Kuratora Oświaty „Młody felietonista”:
- Michalina Gajowiec – tytuł laureata, zajmując 2 miejsce w kategorii klas VII za felieton inspirowany cytatem z przemówienia Jana Pawła II o Westerplatte;
- Helena Biedul – tytuł laureata, zajmując III miejsce w kategorii klas VIII za felieton dedykowany Danucie Siedzikównie „Ince”;
Dziewczęta wykazały się niezwykłą dojrzałością i wnikliwością sądów, a także doskonałym talentem literackim, co zaowocowało tytułami laureata.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Ekologiczny projekt: Segreguj olej
Gmina Wolbrom dołączyła do EKO projektu segregacji kolejnego odpadu, jakim jest zużyty olej i tłuszcz jadalny. Dzięki temu mieszkańcy mogą pozbywać się kolejnego odpadu. Na terenie naszej placówki znajduje się specjalny pojemnik do segregacji zużytego oleju i tłuszczu.
Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu. Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Ta praktyka jest także szkodliwa dla środowiska naturalnego. Oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków i tym samym zużyty olej, w którym wytworzyły się niebezpieczne substancje, trafia do środowiska naturalnego.
Jakie rodzaje olejów można segregować?
Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w kuchni można poddać recyklingowi i wykorzystać ponownie. Bez względu na to, czy jest to oliwa z oliwek, oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe czy palmowe. Segregować można także tłuszcze stałe: masło, margarynę czy smalec.
Jak prawidłowo segregować oleje jadalne?
Należy przygotować plastikową butelkę PET, np. po wodzie mineralnej. Zużyty olej przelewamy do butelki, możemy pomóc sobie lejkiem. Kiedy ją zapełnimy, dokładnie zakręcamy i wrzucamy do pojemnika do segregacji zużytego oleju. To ważne: olej po smażeniu należy ostudzić przed przelaniem do butelki. Oleju nie należy wlewać bezpośrednio do pojemnika.
Co dzieje się z olejem, który oddajemy do segregacji?
Plastikowe butelki przekazywane są do recyklingu, a zużyty olej zostaje dokładnie oczyszczony i trafia do rafinerii, gdzie jest dalej przetwarzany na składnik biopaliwa lub paliwo lotnicze. Dzięki temu zmniejsza się konieczność uprawy roślin oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Dzięki temu redukuje się ilość dwutlenku emitowanego do atmosfery.
Więcej informacji o segregacji oleju i mapa z lokalizacjami pojemników na terenie Gminy Wolbrom znajdują się na stronie: www.segregujolej.pl.
Bezpieczne ferie - prelekcja, 27.01.2023
Dnia 27.01.2023r. w naszej szkole gościliśmy Pana Sebastiana Maroszka - policjanta tutejszego komisariatu, który przypomniał uczniom o bezpieczeństwie podczas zbliżających się ferii zimowych. Podczas prelekcji nie zabrakło instrukcji dot. właściwego zachowania się w rejonach zbiorników wodnych oraz na stokach. Pan policjant zaapelował w sprawie noszenia elementów odblaskowych, dzięki którym każdy pieszy uczestnik ruchu drogowego będzie widoczny i tym samym bezpieczny. Należy również pamiętać o zagrożeniach związanych m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście dla pieszych. Uczniom przypomniano o ważnych numerach alarmowych i bezpiecznych zasadach korzystaniu z Internetu. Apel dotyczył także unikania rozmów z nieznajomymi i nie wsiadania do obcych samochodów. Dzieci usłyszały, że kiedy będą przebywać same w domu bez opieki dorosłych, nie powinny wpuszczać do mieszkania osób, których nie znają.
Pamiętajmy, że zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń. Rozmawiajmy z dziećmi o wszystkich zagrożeniach, jakie mogą wyniknąć - a jesteśmy przekonani, że dzieci spędzą te ferie spokojnie i bezpiecznie.
Życzymy wszystkim bezpiecznych, spokojnych i śnieżnych ferii zimowych!
Aneta Gajowiec
Sylwia Sikora
Co czytamy i polecamy?
Uczniowie klas 4 prezentowali książki, które były ich dodatkowymi lekturami. Powstały plakaty prezentujące książki i zachęcające do ich przeczytania. Komu udało się najlepiej zaprezentować swój wybór?
Wizyta klas czwartych w Bibliotece Miejskiej
Klasy 4 w styczniu odwiedziły Bibliotekę Miejską. Ta inna lekcja języka polskiego stała się okazją do zdobycia informacji o historii powstawania pisma i książki. Uczniowie uczyli się, jak samodzielnie korzystać ze zbiorów bibliotecznych i jakie nowości odnajdą na półkach. Niektórzy korzystają już z oferty Biblioteki Miejskiej, a ci, co jeszcze nie mają kart, złożyli obietnicę, że zmotywują rodziców do wspólnej wizyty w bibliotece. Trzymamy kciuki!
Dziękujemy miłym Paniom z Biblioteki Miejskiej za ciepłe przyjęcie.
Karnawałowe spotkanie z gośćmi z OREWu, 27.01.2023
Ostatniego dnia przed feriami zimowymi uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią panią Renatą Kaczmarczyk gościli w szkole wychowanków OREW.
Było to kolejne, już trzecie spotkanie, w ramach trwającego od września 2022 roku projektu "Inni, a jednak tacy sami". Poprzednie spotkania miały miejsce w listopadzie i grudniu, w trakcie których uczniowie 6b oglądali piękne przedstawienie w wykonaniu wychowanków OREWu pt. "W drodze do wolności" oraz brali udział w integracyjnym spotkaniu edukacyjno-sportowo-tanecznym na terenie ośrodka.
Dzisiaj nadszedł czas na rewanż, w trakcie którego razem z dziećmi z OREWu śpiewaliśmy kolędy, wykonaliśmy maseczki karnawałowe i zatańczyliśmy układ choreograficzny do piosenki YMCA. Wspólne rozmowy, działania plastyczne, taniec i słodki poczęstunek były kolejną okazją do pogłębienia relacji i mocniejszej integracji grupy projektowej.
Wszyscy wynieśliśmy z tego spotkania wiele pozytywnych wrażeń. Uśmiech i radość towarzyszyły w trakcie całego spotkania, a zdjęcia z tego i poprzednich spotkań możecie obejrzeć w Galerii.
Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że choć pozornie inni, to w gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami - lubimy śpiewać, tańczyć i tak samo jeść słodycze....
Mistrzowie Energii - inicjatywa OSE. Konkurs plastyczny
Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w kolejny projekt dotyczący oszczędzania energii. Przyświecał nam główny cel:
Uświadamianie młodego pokolenia o konieczności głośnego mówienia o korzyściach płynących dla środowiska z oszczędzania energii. Poznanie źródeł energii odnawialnej.
Do akcji włączyli się uczniowie klas starszych od 4-8.
Pierwszą z inicjatyw był konkurs plastyczny, w którym uczniowie projektowali okładkę graficzną różnymi technikami do książki pt: "OSZCZĘDZANIE ENERGII ORAZ KORZYŚCI Z TEGO PŁYNĄCE". Okładki zawierają elementy graficzne nawiązujące do tytułu, autora i nazwę szkoły. Można było napisać hasła zachęcające do oszczędzania energii lub alarmujące o zagrożeniach dla planety. Uczniowie pracowali na zajęciach szkolnych oraz samodzielnie w domu. Następnie zorganizowano dwie wystawy w dwóch budynkach szkoły na korytarzach. Przeprowadzono akcje OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ I CO TO JEST ENERGIA ODNAWIALNA? na lekcjach wychowawczych i informatyki w klasach. Wspólnie z klasami tworzyliśmy poradniki oszczędzania energii na co dzień. Na zajęciach wykorzystano materiały przygotowane przez uczniów klas 8 na lekcjach informatyki.
Najważniejsze zadanie i cel zostały osiągnięte, pomysły oszczędzania energii są wdrażane w życie. Uczniowie zwracają uwagę na wyłączanie światła, dostosowanie temperatury w pomieszczeniach, przykręcanie kaloryferów, oszczędzanie wody.
BĄDŹMY MISTRZAMI OSZCZĘDZANIA ENERGII!!!
Wycieczka kl. 2b i 2c, 24.01.2023
Dnia 24 stycznia 2023 r. uczennice i uczniowie klas 2b i 2c wybrali się na wycieczkę do Krakowa, gdzie obejrzeli spektakl pt. Pippi w Teatrze Ludowym. Sztuka o dziewczynce, która wychowuje się samodzielnie bez rodziców, a tylko w towarzystwie małpki Pana Nilsona oraz Konia wywołała wiele emocji u dzieci, które kibicowały jej, wywołując aplauz na widowni. W efekcie okazało się, że tata Pippi jest piratem, a na zakończenie przedstawienia aktorzy "przybijając piątkę " pożegnali się z publicznością. Nie mniej wrażeń dzieci miały w Parku Trampolin Go Jump!, gdzie pod okiem animatorów korzystały z wielu atrakcji. Na zakończenie miały możliwość odpoczynku i zakupu w sklepie wybranych przekąsek. Wróciły do domu zadowolone z ciekawie przeżytego dnia.
Z przykrością informujemy o śmierci byłego dyrektora SP nr 1 w Wolbromiu śp. Edwarda Musiała
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole, styczeń 2023
Na lekcjach techniki w klasach 4 wykorzystano zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości – bezprzewodowe pistolety do klejenia na gorąco.
Uczniowie dzięki tym pistoletom mogli połączyć niektóre elementy, tak aby w efekcie końcowym powstał Pan Stop. Pan Stop ustawiony na biurku lub innym miejscu w pokoju będzie przypominał uczniom o przestrzeganiu zasad zachowania się na drodze.
Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych
Ferie to krótki, ale bardzo potrzebny czas w życiu dziecka, który można przeznaczyć na zabawę i odpoczynek. Niezależnie od tego, czy ferie zimowe będą spędzone na wyjeździe, czy w domu należy w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU:
- Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg
i zbiorników wodnych.Do zjeżdżania wybieramy teren pozbawiony drzew
i nierówności, bo grozi to wywrotką. - Zachowajmy bezpieczeństwo podczas saneczkowania, nie chodźmy po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajmy z pagórków na butach.
- Nigdy nie doczepiajmy sanek do samochodu.
- Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
- Rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu,
z kamieniami, ani innymi twardymi przedmiotami w środku, bo możemy komuś zrobić krzywdę - Nigdy nie celujmy śnieżkami w twarz.
- Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
- Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie wolno jeździć po zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się na nich załamać.
Decyzje dotyczące samodzielności dzieci są niezwykle trudne dla każdego rodzica. Jeśli pociecha jest już nieco starsza i w okresie ferii pozostaje sama w domu na jakiś czas lub ma też pozwolenie na samodzielne wychodzenie, kluczowe jest, aby przestrzegało kilku bardzo ważnych reguł bezpieczeństwa:
- Podczas nieobecności opiekunów nikogo nie można wpuszczać do środka.
- Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem.
- Poza domem nie należy rozmawiać z nieznajomymi osobami, a tym bardziej nie można przekazywać im informacji – ani o sobie, ani o swoich najbliższych. Nie można też korzystać z zaproszeń obcych na spacer lub wejścia do nieznanego samochodu.
- Wychodząc na dwór, gdy już za oknem zapada zmrok, trzeba być dobrze widocznym. Niezmiernie pomocne okażą się wszelkie elementy odblaskowe, które można przyczepić do kurtki. Mogą to być m.in. opaski, kamizelka czy naklejki.
- Korzystając z internetu – na telefonie lub na komputerze – nigdy nie należy rozmawiać z nieznajomymi. Przy każdej próbie takiego kontaktu dziecko zawsze powinno poinformować o tym swoich rodziców. Obca osoba w wirtualnym świecie może być oszustem, który podszywa się pod rówieśnika lub kolegę.
- Przed wyjściem z domu warto pamiętać o zasadzie ubierania „na cebulkę”..
- Wiadomości, komentarze, polubienia i wiele, wiele innych możliwości kontaktu wirtualnego z kolegami i koleżankami dają portale społecznościowe. Tak jak
w życiu codziennym, tak również w sieci obowiązują zasady kulturalnego zachowania.
Życzymy Wam drodzy uczniowie
bezpiecznego wypoczynku!Aneta Gajowiec
Sylwia Sikora- Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg
Zapisy na bezpłatne warsztaty z programowania właśnie ruszyły!
Zapisy na "Koduj z Gigantami" - największe wydarzenie programistyczne dla dzieci i młodzieży w Polsce już ruszyły! Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w akcji.
“Koduj z Gigantami: Retroprogramowanie” to już 12. edycja największych ogólnopolskich warsztatów z programowania dla dzieci i młodzieży, w których udział można wziąć całkowicie za darmo! Tym razem tematem przewodnim będzie programowanie gier. W trakcie zajęć, oprócz tajników wiedzy z kodowania, przybliżymy 2 światy gier komputerowych i wideo - tych popularnych dziś wśród dzieci i młodzieży oraz tych, w które jako dzieci, grali ich rodzice.
Zajęcia odbywają się stacjonarnie w blisko 100 polskich miastach, a także w formie online. Akcja potrwa od 4 do 26 lutego 2023 roku.Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy, że uczeń indywidualnie się zarejestruje na stronie REJESTRACJA
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie