30 maja 2023 roku klasa 6b uczestniczyła w warsztatach fotograficzno-muzycznych, których organizacja była możliwa dzięki zakupieniu przez naszą szkołę aparatu fotograficznego Sony wraz ze statywem w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Zajęcia fotograficzne prowadzone były w ramach projektu integracyjnego młodzieży naszej szkoły z wychowankami OREWu. Zdjęcia uczniowie wykonywali samodzielnie korzystając z różnych trybów i funkcji aparatu. Aby wybrać najlepsze kadry trzeba było wielokrotnie powtarzać poszczególne ujęcia. Działania artystyczne nadzorowała wychowawczyni - Pani Renata Kaczmarczyk. Efekty pracy można obejrzeć w galerii szkolnej. Zajęcia inspirowane były koncertem skrzypcowym Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku”. A wykonane fotografie miały się wpisać w gatunek fotografii artystycznej inspirowanej muzyką.
Laboratoria Przyszłości - maj 2023r.
„Inni, jednak tacy sami” – wizyta gości z OREWu, 30.05.2023
30 maja 2023 roku odwiedzili nas nasi przyjaciele z OREWu w ramach trwającego cały rok szkolny projektu „Inni, jednak tacy sami”. Tym razem nasze zajęcia warsztatowe były połączeniem muzyki poważnej z fotografią reżyserowaną, artystyczną. Naszym zadaniem było przygotowanie w zespołach odpowiednich strojów, rekwizytów, napisów do pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. A następnie musieliśmy tak ustawić się do zdjęcia grupowego, by ujęcia miały w sobie coś z fotografii artystycznej. W trakcie naszych działań warsztatowych towarzyszyła nam muzyka z poszczególnych części koncertu skrzypcowego Antonio Vivaldiego pt. „Cztery pory roku”.
Nasze warsztaty fotograficzno-muzyczne były możliwe dzięki zakupionemu przez naszą szkołę aparatowi fotograficznemu wraz ze statywem w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”. Zdjęcia wykonaliśmy samodzielnie korzystając z różnych trybów i funkcji aparatu, wybraliśmy najlepsze, naszym zdaniem kadry, wiele razy poprawialiśmy poszczególne ujęcia. Nasze działania artystyczne nadzorowała nasza wychowawczyni - Pani Renata Kaczmarczyk. Efekty naszej pracy możecie obejrzeć w galerii szkolnej. Zachęcamy, by oglądać z muzyką Vivaldiego.
Spotkania projektowe przyniosły nam wszystkim wiele radości. Zacieśniły się nasze więzi z kolegami i koleżankami z OREWu. Czas szybko płynie, a my jesteśmy przekonani, że choć uczymy się w różnych placówkach, to tak samo lubimy się dobrze bawić, śmiać i wygłupiać. Lubimy zmagania sportowe i rzucanie piłką do kosza. Lubimy słodkie ciastka i słodkie napoje. Polubiliśmy się wzajemnie!
Wycieczka do Rabkolandu w Rabce Zdrój, 29.05.2023
Dnia 29 maja 2023 r. uczniowie klasy Ib, 2b i 2c wybrali się na wycieczkę do Rabkolandu. Dzieci brały udział w warsztatach Krucabomba: Zostań małym wynalazcą, na których poznały historię szalonego wynalazcy Krucabomby i jego pomocników: owce Irenki. Dzieci skonstruowały owieczkę z drewna - symbol Rabkolandu. Następnie czekały na nich różnorakie atrakcje, które były fantastyczną rozrywką. Po smacznym obiedzie dzieci zakupiły pamiątki i usatysfakcjonowane wróciły do domów pełne wrażeń.
Dwoje Laureatów i Finalistka X Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów”
W dniach 26-27 maja 2023 r. na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów”. Zakwalifikowało się do niego troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Wolbromiu, którzy przygotowywani przez nauczycielkę fizyki Panią Irenę Smoter, w finale zdobyli zaszczytne tytuły oraz wyróżnienia:
- Amelia Szczepankiewicz z klasy 8a została Laureatką X Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów”, zajęła II miejsce i otrzymała wyróżnienia w kategoriach „Doświadczenie” i „Fizyka dla najmłodszych”,
- Mateusz Będkowski z klasy 7a został Laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów” i zajął V miejsce,
- Julia Pasich z klasy 8a została Finalistką X Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów” i zdobyła wyróżnienia w kategoriach „Pisanie o fizyce” oraz „Fizyka i sztuka”.
Laureaci i wyróżnieni uczniowie otrzymali odznakę „Złoty Kwant” oraz ciekawe nagrody rzeczowe, a Amelia dodatkowo zaproszenie na tygodniowy wyjazd edukacyjny do Warszawy.
Podczas gali finałowej w auli Wydziału Fizyki odbył się „Pokaz Mistrzów”, na którym demonstrowano najciekawsze doświadczenia i wyjątkowe prace finalistów. Amelia Szczepankiewicz zaprezentowała w nim swoją grę planszową „Woda w fizyce”, która oczarowała komisję, a wcześniej zapewniła świetną zabawę wychowankom pani Katarzyny Mąki z klasy drugiej.
Konkurs „Poszukiwanie Talentów” wymagał od uczniów nie tylko znajomości fizyki, ale również zauważania jej w otaczającym nas świecie i przedstawienia zjawisk fizycznych w ciekawy sposób. Udział w konkursie wymagał od uczniów kreatywności, ogromnego zaangażowania i bardzo dobrego przygotowania.
1
Słodkie pierniki u Kopernika – klasy 4a, 4c i 5c na wycieczce w Toruniu, 18-19.05.2023
18 maja w godzinach porannych wyjechaliśmy na 2-dniową wycieczkę do Torunia. Pożegnaliśmy wolbromskie deszcze i chłody ruszając ku toruńskiemu słońcu (wstrzymanemu przez samego Kopernika).
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Starego i Nowego Miasta, gdzie podziwialiśmy Ratusz z Wieżą, Pomnik Kopernika, Muzeum - Dom Kopernika, spichlerze, mury obronne z Krzywą Wieżą oraz Katedrę św. Janów. Tego samego dnia wybraliśmy się do Ciechocinka – miasta zdrojowego znanego z pobytów sanatoryjnych. Tam też czekała na nas pyszna obiadokolacja i potrzebny wszystkim (po bardzo intensywnym dniu) nocleg. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy po kolacji nie wybrali się na jeszcze jeden dłuuuugi spacer – każdy z nas miał ochotę zobaczyć wspaniałe ciechocińskie parki i skorzystać z dobrodziejstw gigantycznych tężni.
Drugi dzień wycieczki pozwolił jeszcze lepiej poznać Toruń. Wybraliśmy się na wizytę do Żywego Muzeum Piernika, gdzie pod czujnym okiem Mistrza Wypieku Piernika dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądał warsztat piernikarski oraz mieliśmy szansę na przygotowanie i wypieczenie własnych pierników. Z workami pełnymi smakołyków wyruszyliśmy do Domu Legend Toruńskich – fantastycznego miejsca, które w bardzo zabawny sposób zapoznało nas z toruńskimi historiami.
Z głowami pełnymi wiedzy i brzuchami pełnymi słodkich pierników wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wolbromia. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszej pamięci – bawiliśmy się cudownie!
Wycieczka klas VI do Sandomierza i Kazimierza nad Wisłą, 17-18.05.2023
17 i 18 maja 2023 roku klasy VI naszej szkoły uczestniczyły w dwudniowej wycieczce turystyczno-edukacyjnej do Sandomierza i Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Pierwszego dnia spacer po starym mieście pozwolił zapoznać się z architekturą starówki, pięknym renesansowym ratuszem i malowniczymi kamiennicami. Spacer odbywał się również pod rynkiem, na trasie podziemnej. Nie obyło się bez wizyty w Muzeum Ojca Mateusza, gdzie oko w oko można było stanąć z figurą woskową – sobowtórem aktorów z serialu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tego dnia uczniowie weszli również do wąwozu lessowego Królowej Jadwigi i przeszli przez Ucho Igielne.
Następnego dnia młodzież zwiedzała Kazimierz Dolny nad Wisłą. Najpierw miły rejs statkiem po Wiśle, a następnie wspinaczka po 72 schodach do zabytkowego Kościoła przy klasztorze Franciszkanów. Później spacer po najbardziej uroczym ryneczku w Kazimierzu i znów wspinaczka na wzgórze zamkowe, którego zwieńczeniem była baszta z pięknymi widokami na meandry Wisły. Krajobrazy i zabytki zmieniały się bardzo szybko, jedynie pogoda na wycieczce była niezmienna - cały czas padało. Ale dobre ubrania i nieprzemakalne buty pozwoliły zrealizować cały założony program. Pogoda nie zepsuła również humorów, a zatem można powiedzieć, że klasy szóste zwyciężyły w starciu z pogodą!
VIII Gminny Konkurs Języka Angielskiego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom
W połowie maja odbył się VIII Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów klas I-III szkół podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom. Jak co roku, honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom – Pan Adam Zielnik oraz wydawnictwo językowe Macmillan. Organizatorem konkursu był Zespół Nauczycieli Języka Angielskiego w Zespole Szkół w Wolbromiu.
Konkursy języka angielskiego zawsze cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Głównym celem takich konkursów jest popularyzacja języka oraz promowanie i wspieranie talentów językowych uczniów z naszej gminy. 12 maja 2023 roku odbył się finał konkursu, do którego przystąpiło 26 uczniów klas trzecich i drugich ze szkół gminy Wolbrom. Byli to najlepsi „młodzi językowcy” wyłonieni z eliminacji szkolnych. Podczas finału uczniowie zmagali się z testem konkursowym obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu gramatyki, słownictwa oraz reagowania językowego.
Nszą szkołę reprezentowali uczniowie klas trzecich wyłonieni w eliminacjach szkolnych. W tym roku nie udało nam się jednak znaleźć na podium, jednakże wszystkim naszym uczniom, którzy zostali finalistami konkursu gratulujemy wiedzy – Zespół Nauczycielek Języka Angielskiego.
Finaliści konkursu:
Jan Jarzmik (opiekun Pani Paulina Konieczna);
Oskar Imiołek (opiekun Pani Paulina Konieczna);
Karolina Bochenek (opiekun Pani Paulina Konieczna);
Julian Gromadowski (opiekun Pani Olga Kamińska-Gamrot);
Julia Gil (opiekun Pani Paulina Konieczna);
Wojciech Stasiek (opiekun Pani Paulina Konieczna);
Kacper Balicki (opiekun Pani Olga Kamińska-Gamrot);
Marcin Kulka (opiekun Pani Olga Kamińska-Gamrot);
PODSUMOWANIE ZIMOWEJ SESJI OLIMPUSA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Dnia 11.01.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wolbromiu odbył się szkolny konkurs OLIMPUS z języka angielskiego, w którym wzięło udział 44 uczestników z klas IV-VIII.
W trakcie 50 minut trwania konkursu, uczniowie zmagali się z 30 pytaniami jednokrotnego wyboru. Pytania sprawdzały wiele sprawności językowych, w tym czytanie ze zrozumieniem i komunikację językową w wielu sytuacjach dnia codziennego.
W marcu poznaliśmy wyniki konkursu, w kwietniu przyszły nagrody, w maju udało nam się wręczyć wszystkie dyplomy uznania, dyplomy Laureatów Olimpusa oraz nagrody książkowe dla Laureatów do piątego miejsca.
Z języka angielskiego LAUREATAMI OLIMPUSA zostali:
Klasy IV: Oskar Marusieński – 6 miejsce, Antonina Jadczyk - 7 miejsce, Paulina Rogal – 9 miejsce;
Klasy V: Iga Grzanka - 4 miejsce, Milena Grodkiewicz – 5 miejsce;
Klasy VI: Julia Skóra – 2 miejsce, Maria Zając – 5 miejsce, Wiktor Marusieński – 7 miejsce;
Klasy VII: Igor Janik – 8 miejsce;
Klasy VIII: Julia Pasich – 7 miejsce, Krzysztof Grudzień – 9 miejsce.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!
SZKOLNY KONKURS MAM TALENT I JA, 11.05.2023
11 maja 2023 roku w naszej szkole odbył się po kilku latach przerwy konkurs MAM TALENT I JA dla uczniów, którzy mają pasje, zainteresowania, hobby i odwagę żeby publicznie je zaprezentować. Na scenie wystąpili uczniowie od pierwszych do czwartych klas. Głównym motywem była muzyka, śpiew i taniec. Dzieci i ich dopingujący rodzice zadbali o odpowiedni strój i image pasujący do charakteru występu. Wśród uczestników mogliśmy oglądać występy solistów, duety taneczne, zespoły czteroosobowe oraz uczennice grające na skrzypcach i keyboardzie. Widownia nagradzała występujących licznymi brawami. Panowała bardzo miła atmosfera.
Jury w składzie:
p. Agnieszka Gardeła
p. Agnieszka Kołodziej
p. Edyta Oleksy
p. Katarzyna Żakwyłoniło zwycięzców konkursu według kategorii:
Nagrodę publiczności otrzymał zespół taneczny w składzie:
Tola Kuraś klasa 4a, Maja Kotnis klasa 4a, Pola Czapnik klasa 4a i Nina Banyś klasa 4a.
KLASA 1
I miejsce Marchaj Eliza klasa 1a (taniec i gra na keyboardzie)
II miejsce Urbaniak Nikola klasa 1a (taniec)
III miejsce Brzezińska Natalia klasa 1a (śpiew)
KLASA 2
I miejsce Pandel Lena klasa 2b (taniec)
II miejsce Pielka Zuzanna klasa 2b (śpiew)
III miejsce Rutowicz Liwia klasa 2b (taniec)
KLASA 3
I miejsce Girzycka Lena klasa 3b (taniec)
II miejsce Marcinowska Klaudia klasa 3b (śpiew)
III miejsce Pałka Antonina klasa 3a (śpiew)
KLASA 4
I miejsce Rogóż Michalina klasa 4c (śpiew)
II miejsce Konieczna Lena i Poseł Hanna klasa 4a (taniec)
III miejsce Strózik Kornelia klasa 4b (taniec)
GRATULUJEMY WSZYSTKIM WYKONAWCOM KONKURSU MAM TALENT I JA, ZACHĘCAMY DO ROZWJANIA SWOICH ZAINTERESOWAŃ I REALIZOWANIA MARZEŃ!!!
Na zwycięzców czekają nagrody niespodzianki !!!
Wycieczka klasy 1c i 3c, 11.05.2023
11 maja 2023r. klasa 1c i 3c wraz z wychowawcami udała się do Funzeum - Centrum światła i koloru w Gliwicach. Ponad 50 multisensorycznych instalacji podzielonych na dwie wystawy: Kolor i Światło nie tylko dostarczyła stymulacji wiecznie spragnionym jej umysłom, ale i przemyciła zagadnienia z dziedzin: fizyki, biologii, historii i sztuki. Zabawom i doświadczeniom nie było końca. Tutaj można było wszystkiego dotknąć i wypróbować. A ponieważ mało kto jest wyłącznie wzrokowcem lub słuchowcem, również reszta skorzystała na takiej odmianie, przy okazji doskonale się bawiąc. Po wizycie w Funzeum udaliśmy się do parku trampolin. Dzień pełen atrakcji, ruchu, zabawy i wrażeń, które nam będą towarzyszyły jeszcze długo. To był wyczerpujący dzień, ale zapamiętamy go bardzo pozytywnie.
Maria Dziuba, Aneta Gajowiec
Warszawski sen – trzy dni 7a w stolicy! POWER IS BACK!, 8-10.05.2023
8 maja uczniowie klasy 7a wraz z opiekunami: Panią Olgą Kamińska-Gamrot oraz Panią Pauliną Konieczną wyjechali na wycieczkę do Warszawy.
Poznawanie stolicy zaczęliśmy w duchu sportowym od „Trasy piłkarza” na Stadionie Narodowym. Popołudnie spędziliśmy historycznie – w bardzo ważnym dla nas, jak i dla każdego Polaka miejscu – Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyczerpujący dzień pełen wrażeń zakończyliśmy obiadokolacją i noclegiem w hotelu.
Drugiego dnia, po pysznym śniadaniu, ruszyliśmy zwiedzać Stare Miasto. Pod Grobem Nieznanego Żołnierza czekał na nas wspaniały pan przewodnik – człowiek zarażający pasją do historii od pierwszego wejrzenia! To dzięki niemu zwiedzanie miejsc takich jak Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Kultury i Nauki czy Zamek Królewski było prawdziwą lekcją historii. Popołudnie spędziliśmy na shoppingu – podobno widziano nas „jak wychodziliśmy ze Złotych Tarasów”.
Poranek ostatniego dnia wycieczki spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik – miejscu, w którym absolutnie nie można się nudzić! Po południu spacerowaliśmy po Łazienkach Królewskich a następnie wybraliśmy się do Wilanowa, gdzie we wnętrzach pałacowych odbyła się lekcja tematyczna „Jak w zegarku”.
Do Wolbromia wyruszyliśmy z łezką w oku – każdy z nas miał ochotę zostać jeszcze w Warszawie. To magiczne miasto łączące historię z nowoczesnością pochłonęło nas bez reszty. To była cudowna wycieczka!
XIV Gminny Konkurs Języka Angielskiego, 9.05.2023
Za nami finał XIV Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom, który odbył się 9.05.2023 r w Szkole Podstawowej w Dłużcu. Celami konkursu były: popularyzacja języka angielskiego i niemieckiego wśród młodzieży, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, współpraca nauczycieli języków obcych Gminy Wolbrom oraz promowanie osiągnięć uczniów.
Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Pan Adam Zielnik.
Organizatorem tegorocznej edycji konkursu był Dyrektor i Zespół Nauczycieli Języków Obcych Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu. Do finału konkursu z języka angielskiego zakwalifikowało się 31 uczniów z gminy Wolbrom. Uczniowie musieli rozwiązać test gramatyczno-leksykalny, a także wykazać się umiejętnościami czytania ze zrozumieniem oraz reagowania językowego.
Galę konkursową uświetniły występy uczniów Szkoły Podstawowej w Dłużcu. Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu wręczyła Pani Dyrektor Miejskiego Ośrodka Obsługi Szkół Dorota Świerczek.
Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów, zajmując kolejno:
11 miejsce – Krzysztof Grudzień
14 miejsce – Julia Pasich
17 miejsce - Maciej Kurach
21 miejsce – Alan Pajkiert
22 miejsce – Maja Chłosta
29 miejsce – Franciszek Maciąg
Gratulujemy osiągnięć!
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
We wtorek 9 maja, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek klasa 2b odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną. Wzięła udział w Bajkowych Lekcjach Bibliotecznych na temat emocji, a następnie poznała historię pisma oraz książki. Dziękujemy Paniom Bibliotekarkom za przemiłe spotkanie :)
Obchodzimy rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Henryka Sienkiewicza, 8,10.05.2023
8 i 10 maja 2023 roku uroczyście obchodziliśmy 177 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły – Henryka Sienkiewicza. 8 maja, w budynku szkolnym przy ulicy Mariackiej, uczniowie klas trzecich i czwartych trzymali honorowe warty przy popiersiu pisarza, a 10 maja, uczniowie klas V-VIII, w budynku szkolnym na osiedlu Łokietka, zgromadzili się na auli na uroczystym apelu poświęconym patronowi. Z tej okazji wszyscy przypomnieli sobie życiorys i twórczość pisarza zaprezentowane przez ucznia kl. VI b Bartosza Marchaja w prezentacji multimedialnej, a następnie uczennice z Samorządu Uczniowskiego odczytały najpiękniejsze fragmenty utworów: „Quo vadis”, „W pustyni i w puszczy”, „Latarnik”. Na zakończenie ogłoszono wyniki corocznie organizowanego konkursu plastycznego, który w tym roku dotyczył tematyki powieści „Krzyżacy”. Wszyscy biorący w nim udział otrzymali dyplomy, a zwycięzcy i wyróżnieni nagrody w postaci materiałów plastycznych: pasteli, kredek akwarelowych, farb akrylowych. W konkursie przyznano następujące miejsca:
I miejsce: Olga Sikora - 6a
II miejsce: Hanna Batko- 4a
III miejsce: Zuzanna Baldy - 7a
Natalia Kluza - 6c
Wyróżnienia: Lena Nawrot - 4c
Natalia Konieczna - 6c
Apel przygotowały panie: Agnieszka Gamrat i Renata Kaczmarczyk.
Z ekologią za pan brat
Wiemy już, jak ważne jest poszanowanie przyrody. Klasa 2c wzięła udział w cyklu zajęć związanych z ochroną przyrody. Uczniowie dowiedzieli się więc o konieczności dbałości o lasy, żyjące w nim zwierzęta, czyste powietrze i wodę. Wykazując się dużą wrażliwością w zakresie tego tematu czynnie uczestniczyli w zajęciach hodując fasolę i z zaciekawieniem obserwując jej wzrost. Lekcją podsumowującą były zajęcia kreatywne, kiedy to dzieci zamieniły się w projektantów tworząc plakaty z hasłami wzywającymi do ochrony naszej planety, Ziemi. Cieszymy się, że świadomość dzieci wzrosła, co można stwierdzić podziwiając wystawkę ich prac zawieszonych na szkolnym korytarzu.
Tydzień profilaktyki i promocji zdrowia, 24-28.04.2023
W dniach 24-28 kwietnia 2023 w ZSP odbył się tydzień profilaktyki i promocji zdrowia pod hasłem "KOCHAM ŻYCIE - DBAM O SIEBIE ". Wzięli w nim udział uczniowie klas starszych od V do VIII. W ramach powyższego tygodnia odbyły się konkursy na plakaty, wierszyki, rymowanki i hasła promujące zdrowy styl życia. W konkursach wzięło udział 10 klas. Uroczyste podsumowanie tygodnia profilaktyki uświetniła swoją obecnością pani prezes dr Lidia Gądek, a pani dietetyk kliniczny Ksenia Kolanko - Haberka wygłosiła prelekcje na temat zdrowego odżywiania i zaburzeń odżywiania wśród młodzieży. Zwycięzcy konkursów, zarówno indywidualnych, jak i klasowych, zostali nagrodzeni ciekawymi nagrodami w postaci: talonów wejściowych na basen i siłownie, kosmetyków i voucherów kosmetycznych, opasek odblaskowych i długopisów okolicznościowych, dyplomów oraz pucharu dla zwycięskiej klasy, a także nagród sportowych, które ufundowała i wręczyła dzieciom osobiście pani dr Lidia Gądek. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy miłego korzystania z otrzymanych nagród.
Przygody Sindbada na lodzie, 28.04.2023
28 kwietnia 2023r. uczniowie z klas 1a, 1c, 2a, 2c, 3c, 4a, 4b i 4c pod opieką pań i panów: Barbary Starzyk, Sylwii Sikory, Marii Kantor, Katarzyny Mąki, Weroniki Żuchowicz, Marii Dziuby, Karoliny Barczyk, Anety Gajowiec, Anety Bąchor, Tomasza Wójcickiego i Radosława Koterby pojechali do Krakowa. Tam, na lodowisku Cracovii, oglądali opowieść „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” zrealizowaną na motywach baśni Bolesława Leśmiana i przedstawioną jako rewia na lodzie. Uczniowie byli zachwyceni popisami łyżwiarskimi oraz akrobatycznymi artystów, strojami, efektami specjalnymi i muzyką, która dopełniała całości.
„Jestem Polakiem, jestem Polką”
W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie klas 1-3 realizowali zadania w ramach przedsięwzięcia „Jestem Polakiem, jestem Polką”. Miały one przybliżyć im historię naszego państwa dotyczącą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
We wszystkich klasach zostały przeprowadzone pogadanki na temat genezy powstania Święta Konstytucji 3 Maja. Dzieci słuchały lub śpiewały pieśń patriotyczną „Mazurek 3 Maja”.
Pierwszaki malowały obrazek przedstawiający Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Z rozsypanki wyrazowej układały zdania o Polsce. Łączyły daty z obchodzonymi w nich świętami majowymi. Obliczały działania matematyczne i malowanie pól zgodnie
z oznaczeniami – flaga Polski. Rozwiązywały logogryf z symbolami Polski.
Uczniowie z klas drugich malowały obrazek przedstawiający Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz ilustrację przedstawiającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Rozwiązywały rebusy i uzupełniały tekst na temat „Co to jest konstytucja?”. W wykreślance wyrazowej odszukiwały symbole Polski.
Trzecioklasiści po wysłuchaniu tekstu czytanego przez nauczyciela „Święto Narodowe Trzeciego Maja” wykonywali test wyboru. Potem rozwiązywali tematyczny quiz i krzyżówkę tekstowo-obrazkową z symbolami Polski.
W klasach przygotowano okolicznościowe gazetki ścienne, a organizatorki akcji ozdobiły szkołę biało-czerwonymi chorągiewkami.
Organizatorki: Katarzyna Mąka i Edyta Oleksy
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, 26.04.2023
„Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Dziś, żyjąc w zwariowanym tempie, negujemy wszelkie wartości. Nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. ale czy tak musi i powinno być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Dlaczego więc czcimy 3 maja…..?
Tymi słowami uczniowie, wjeżdżając na deskorolkach, rozpoczęli apel.
26 kwietnia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Rozpoczęło się tradycyjnie od odśpiewania hymnu państwowego a następnie w krótkiej inscenizacji zaprezentowano sejmik uczniowski i historyczną wersję wydarzeń 3maja 1791 roku. Na koniec przypomniano zebranym znaczenie słów: Wolność, Naród, Ojczyzna. W przygotowanie apelu zaangażowali się uczniowie klas 4 pod opieką nauczycielki języka polskiego Pani Małgorzaty Krężel.
Zapał występujących, uwaga oglądających oraz ich odświętne stroje dopełniały podniosły charakter uroczystości.
Z wizytą w OREW, 19 kwietnia 2023r.
19 kwietnia 2023 roku uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią p. Renatą Kaczmarczyk po raz kolejny w ramach projektu - "Inni, a jednak tacy sami", odwiedzili młodzież OREWu, by wspólnie spędzić czas i razem się integrować. Tym razem wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych i w grupach przygotowaliśmy krótkie inscenizacje do wierszy Jana Brzechwy. Podział na role, próby, opracowanie choreograficzne i komediowe... znów zbliżyły nas ze sobą i dostarczyły wielu wyjątkowych wrażeń i radości. Tradycyjny słodki poczęstunek i wspólna gra w koszykówkę zakończyły nasze spotkanie. A to jak bawiliśmy się zostało utrwalone na zdjęciach. Zachęcamy, zerknijcie na nie!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie