Zapraszamy do Galerii
Dnia 21 listopada, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i tolerancji, połączony z Dniem Praw Dziecka.
Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko, by pokazać jedność z Unicef, który dba o dzieci, ich prawa i zdrowie.
W tę akcję włączył się Samorząd Uczniowski , który wraz z opiekunami i Panią Pedagog- Małgorzatą Sosnowską podjął różnego rodzaju działania. Głównym założeniem tego dnia było propagowanie życzliwości, uprzejmości, dobrego i kulturalnego traktowania innych.
Uczniowie klas 5- 8 przekazywali sobie przez skrzynkę życzliwości miłe słowa, dobre myśli, a niektórzy także przeprosiny. Samorząd Uczniowski dopilnował, by wszystkie przekazane im liściki trafiły do właściwego odbiorcy. Zapominalscy mogli wykorzystać porozwieszane w różnych miejscach zrywki z dobrymi słowami. Można było jedną kolorową karteczką powiedzieć ważne słowa: „dziękuję”, "dobrze, że jesteś", "lubię Cię”, "źle by było bez Ciebie” i wiele innych.
Każda klasa na ten dzień udekorowała drzwi do swoich pracowni, na których pokazała, jak ważna jest w życiu życzliwość, uprzejmość, tolerancja. To była świetna lekcja bycia lepszym.
Działania związane z prawami dziecka miały swój oddźwięk w kolejnych dniach.
Klasy młodsze w piątek 18 listopada wzięły udział w przedstawieniu "Komunikacja bez przemocy". Miało ono charakter "podróży w czasie". W trakcie przedstawienia poruszano znaczenie pojęć takich jak komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna, plotka, gest, konflikt oraz przemoc.
Celem było zestawienie dwóch zupełnie różnych sposobów komunikacji, tj. tych z czasów przeszłych, w których porozumiewano się bez telefonów komórkowych czy Internetu, oraz współczesnych, przesączonych coraz nowszymi technologiami. Miało to na celu przekazanie uczniom jak ważna i wyjątkowa jest bezpośrednia rozmowa z drugim człowiekiem, wolna od wulgaryzmów, przemocy, oceniania czy pozbawiona empatii. Na koniec tego występu przeprowadzono również zabawy podsumowujące spotkanie.
We wszystkich klasach były przeprowadzane pogadanki, oglądane filmiki o prawach dziecka.