22 września 2022 r. klasy 1a i 2a pod opieką pań: Barbary Starzyk, Sylwii Sikory, Edyty Kuś i Katarzyny Mąki były na wycieczce w Muzeum – Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie.
Uczniowie zwiedzili muzeum na wolnym powietrzu, które przybliża obraz XIX wiecznej wsi, zachowując pamięć o czasach. Obejrzeli zabytki budownictwa drewnianego, dowiedzieli się jak żyli ludzie w tamtych czasach w wiejskich domach i w szlacheckim dworze oraz z jakich sprzętów i urządzeń korzystali na co dzień.
Wzięli również udział lekcjach muzealnych: „Nie święci garnki lepią” i „Ele mele dudki… czyli zapomniane zabawy i zabawki pradziadków”.
Na pierwszych zajęciach edukacyjnych w trakcie uczestnicy zapoznali się z technikami ręcznego formowania naczyń z gliny i ich zdobienia oraz tradycyjnymi wyrobami garncarskimi. Dowiedzieli się skąd się bierze glina, do czego służyły dwojaki i dlaczego ulepioną z gliny miskę trzeba wypalić w bardzo gorącym piecu, żeby była twarda, a następnie spróbowali swoich sił w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Wszyscy dostali gliniane doniczki. Natomiast na zajęciach warsztatowych dowiedzieli się, czym zajmowały się dzieci przed stu laty, w jakich warunkach żyły, czy miały czas na zabawę. Obejrzeli zabawki, którymi bawili się nasi pradziadkowie. Własnoręcznie wykonali zabawki: szmacianą lalkę i konika na patyku, które zabrali ze sobą do domu na pamiątkę.