W dniu 10 czerwca 2022 w naszej szkole zagościły zwierzęta egzotyczne. W budynku na ul. Mariackiej oraz na os. Łokietka uczniowie uczestniczyli w pokazie zwierząt pochodzących z różnych kontynentów świata. Szczególne zainteresowanie wzbudził aksolotl - larwa meksykańskiej salamandry. To zwierzę występujące w grze Minecraft, uczniowie mogli zobaczyć na żywo! Wiele emocji dostarczyły również: pająk -ptasznik olbrzymi, skorpion oraz węże. Prowadzący przekazali też wiele informacji i ciekawostek na temat pokazywanych zwierząt. Żywa lekcja zoologii podobała się wszystkim.
Żywa lekcja zoologii, 10.06.2022
The Big Challenge – wyniki Konkursu z Języka Angielskiego, 09.06.2022
Każdego roku, w The Big Challenge biorą udział tysiące uczniów. Konkurs został stworzony przez nauczycieli języka angielskiego w oparciu o aktualny program nauczania a jego celem jest zaangażowanie uczniów do wspólnej zabawy z językiem, motywowanie do poszerzania wiedzy poprzez zabawę. Zasięg konkursu jest ogólnopolski, uczniowie mają więc okazję zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z całego kraju. Najlepsi otrzymują prestiżowe nagrody.
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu kolejny raz skorzystali z okazji i wzięli udział w The Big Challenge – 9.06.2022r odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla 50 uczestników konkursu. I tym razem reprezentacja Naszej Szkoły nie zawiodła.
Bardzo wysokie wyniki osiągnęli:
Klasy 5
Maria Zając - 15 miejsce w województwie!
Antonina Kuś
Klasy 6
Igor Janik
Klasy 7
Julia Pasich
Krzysztof Grudzień
Alan Pajkiert
Klasy 8
Kacper Kubik – 11 miejsce w województwie oraz nagroda specjalna !
Alicja Piechulska
Zuzanna Mąka
Szymon Mól
Aleksandra Grela
Antonina Grela
Good Job!!
Gratulacje!!
Szkolny Koordynator Konkursu – Olga Kamińska-Gamrot
Nasi uczniowie w stolicy – wycieczka do Warszawy, 6-8.06.2022
W dniach 6 - 8 czerwca klasy 7 wyruszyły na wycieczkę do stolicy Polski – Warszawy. Naszymi opiekunkami były panie: Marta Serwatka, Edyta Kuś oraz Marta Żuchowicz.
Podczas trzech dni zwiedziliśmy wiele ciekawych i intrygujących miejsc. Nasza wycieczka minęła sprawnie dzięki pięknej pogodzie i doskonałej organizacji. W pierwszym dniu odwiedziliśmy między innymi Łazienki, zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina oraz nasz Stadion Narodowy. Następnego dnia pełni wrażeń odwiedziliśmy Zamek Królewski, Stare Miasto z kolumną Zygmunta, po czym podeszliśmy pod Pomnik Małego Powstańca oraz Cmentarz na Powązkach. Mogliśmy też sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w Centrum Nauki Kopernik.
W ostatni dzień wyjazdu udało nam się zwiedzić ogrody w Wilanowie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego a także podziwialiśmy panoramę stolicy z tarasu widokowego na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Wszyscy pełni wrażeń, uśmiechnięci i w doskonałym humorze wróciliśmy spokojnie do domu z pięknymi wspomnieniami.
Alicja Kiwior kl.7c
Wycieczka do Zatorlandu kl. I c i I b, 08.06.2022
Choć od rana pogoda nie sprzyjała, wycieczka się udała. Po spacerze w deszczu po parku dinozaurów wyszło oczekiwane słońce i szczęśliwe dzieci mogły korzystać z uciech lunaparku, pływania łódkami oraz z jazdy na gokartach. Niemałe zaciekawienie i satysfakcja z wykonanej pracy czekała ich także podczas warsztatów, kiedy to stali się prawdziwymi paleontologami - pracując dłutem i młotkiem odkrywali szczątki dinozaurów ukrytych w gipsie. Pamiątki te zabrali do domu wraz z zasłużonym dyplomem paleontologa. Wróciły do domu pełne wrażeń, twierdząc, że była to najlepsza wycieczka w roku 😊😀
Egzamin na kartę rowerową, 07.06.2022
Uczniowie klas czwartych, przez cały rok szkolny, poznawali na lekcjach techniki wybrane przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, budowę i różne typy rowerów. Uczestniczyli również w zajęciach pierwszej pomocy przedlekarskiej. Nauczyciele techniki sprawdzali wiedzę na bieżąco i na podstawie uzyskiwanych wyników dopuszczali uczniów do egzaminu praktycznego na kartę rowerową. Taki egzamin miał miejsce w naszej szkole 7 czerwca 2022roku. Parking szkolny i droga dojazdowa stały się mini miasteczkiem rowerowym ze znakami drogowymi, przejściem dla pieszych i pachołkami do jazdy slalomem. Uczniowie, którzy prawidłowo przejechali trasę, a wcześniej uzyskali zgodę rodziców na ubieganie się o kartę rowerową oraz pozytywną rekomendację wychowawcy klasy, już od pierwszego dnia wakacji będą mogli poruszać się po drogach miast i wsi.
Życzymy wszystkim bezpiecznej jazdy oraz rozsądku, by jazda na rowerze dawała wiele satysfakcji pomagała dotrzeć do miejsc, w których Was jeszcze nigdy nie było.
Egzamin teoretyczny i praktyczny na kartę rowerową prowadzili nauczyciele uczący techniki: p. Aneta Bąchor, p. Anna Fira Maj, p. Renata Kaczmarczyk oraz p. Małgorzata Sosnowska - pedagog szkolny.
"Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki"
Dobiegła końca czteromiesięczna przygoda klasy Ib z projektem "Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki". Dzięki niemu uczniowie dowiedzieli się i bezpośrednio przekonali, że matematyka jest obecna wszystkich dziedzinach życia.
Projekt składał się z czterech modułów: matematyka w kuchni, technice, mieszkaniu i sklepie. Każdy moduł rozpoczynało oglądanie filmu wprowadzającego, następnie uczniowie wykonywali przeróżne karty pracy. Na zakończenie każdej z części musieli wykonać jakąś pracę praktyczną: zrobić sałatkę owocową według przepisu, zbudować tekturową makietę pomieszczenia lub zaplanować pełnowartościowe klasowe śniadanie, a wcześniej zakupy tak, by zmieścić się w budżecie. W nagrodę za prawidłowe wykonanie zadań, na zakończenie każdego modułu uczniowie dostawali naklejki, które zbierali w specjalnych dzienniczkach.
Zajęcia, szczególnie te praktyczne, sprawiły uczniom wiele radości i satysfakcji, a udział w projekcie uświadomił im, że matematyka otacza nas na co dzień.Aleksandra Gromadowska
LABORATORIA DZIAŁAJĄ TAKŻE W SZKOŁACH
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu nasza szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Już pod koniec maja tego roku uczniowie klas II b oraz VI a pracowali z zestawami Lego Education. To pudełka wieloelementowe, przeznaczone do konstruowania nowoczesnych figur. Dzięki pracy z małymi elementami uczniowie ćwiczyli zręczność oraz umiejętność łączenia klocków, jednocześnie uruchamiając kreatywne myślenie. Tworzyli własne historyjki związane z nowo powstałym „tworem”, pokazując jego unikatowość i przeznaczenie. Zabawa trwałaby dłużej, gdyby nie lekcyjne ograniczenia czasowe.
Program Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia
i uatrakcyjnienia dla uczniów dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w konkretnych obszarach. Po edukacyjnej zabawie z klockami Lego Education
z niecierpliwością czekamy na efekty pracy z drukarką 3D. O tym już wkrótce…Anna Stasiek
Dwudniowa wycieczka klasy 8b i 8c w Kotlinę Kłodzką, 2-3.06.2022
W dniach 2 i 3 czerwca uczniowie klas 8b i 8c wybrali się na dwudniową wycieczkę w Kotlinę Kłodzką. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Kopalni Złota w Złotym Stoku, jest to ciekawa atrakcja turystyczna w postaci muzeum, które utworzone zostało w miejscu działającej tu niegdyś kopalni. Trasa wiodąca przez kopalnię liczy sobie półtora kilometra i biegnie przez dawne sztolnie. Zobaczyliśmy dwie najpopularniejsze: Gertura i Czarną. Natomiast przed kopalnią mieści się sztolnia błotna i mała studzienka. Legenda mówi, że jest ona źródełkiem miłości. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był most gotycki w Kłodzku (Most św. Jana, Most Wita Stwosza) jedno z najbardziej popularnych miejsc znajdujących się w Kłodzku. Powstał w 1281 roku, by łączyć miejską starówkę z dzielnicą Wyspy Piasek. Zabytkową budowlę zdobią liczne podobizny świętych. Następnie zwiedziliśmy rynek oraz Kościół WNMP – ten okazały zabytek sakralny liczy sobie blisko 600 lat tradycji. Wnętrze świątyni zachowane jest w klimacie gotyckim. Podziwiać tam możemy elementy związane z tym stylem architektonicznym – dwie wieże i przypory. Nieoficjalnie nazywany jest Kościołem Jezuitów. Twierdza Kłodzko, to kolejny punkt z naszego programu – to fortyfikacje obronne na terenie Kłodzka, obejmujące niemal kilometr szerokości. Kiedyś mury te miały znaczenie strategiczne, dziś natomiast są bardzo popularną atrakcją turystyczną. Osoba oprowadzająca wycieczkę po twierdzy ubrana jest w historyczny mundur, my zwiedziliśmy podziemne korytarze, dla wielu z nas okazało się interesującym przeżyciem i możliwością dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy związanych z ich powstaniem. Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na nocleg.
Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Papiernictwa w miejscowości Duszniki Zdrój - jest to ciekawa atrakcja turystyczna, gdyż znajduje się tam zachowany sprzed sześciuset lat młyn papierniczy. Jest ono ważnym elementem w dziejach Polski, ma również głębokie historyczne znaczenie. Kiedyś na wydobytych w nim arkuszach sporządzano ważne świadectwa oraz drukowano książki. Obecnie wykorzystuje się je w celu wyrobu dyplomów, zaproszeń i pism okolicznościowych. Na miejscu znajduje się także czerpalnia papieru, następnie udaliśmy się na spacer przez miasteczko uzdrowiskowe oraz Dom Zdrojowy. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była atrakcja znajdująca się w Parku Narodowym Gór Stołowych - Błędne Skały – to labirynty skalne, powstałe na skutek wietrzenia piaskowca, sięgające około 6-10 metrów wysokości. Mogliśmy podziwiać tam wiele form skalnych o przeróżnych kształtach. Na malowniczej trasie rozmieszczone są one w obfitej w głębokie szczeliny tak zwane skalne parasole. W Błędnych Skałach został utworzony rezerwat przyrody, a także oryginalny punkt widokowy “Skalne Czasze”. Tym spacerem zakończyliśmy nasze zwiedzanie i udaliśmy się w drogę powrotną. Do domu wróciliśmy bardzo szczęśliwi, zadowoleni i pełni wrażeń.
Aneta Bąchor, Tomasz Wójcicki, Beata Kośmider
Wielkie brawa dla Naszych Najmłodszych Anglistów!!
31 maja, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbył się Finał VII Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów klas I-III szkół podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom – Pan Adam Zielnik oraz Wydawnictwo Językowe Macmillan. Organizatorem konkursu był Zespół Nauczycieli Języka Angielskiego w Zespole Szkół w Wolbromiu. Do etapu finałowego przystąpiło 15 uczniów klas trzecich ze szkół gminy Wolbrom. Wśród najlepszych z najlepszych znalazło się 6 reprezentantów naszej szkoły. Podczas finału uczniowie zmagali się z testem konkursowym obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu gramatyki, słownictwa oraz reagowania językowego. Tym razem podium należało do uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu. Nasi podopieczni spisali się „na medal” - with flying colours!
I miejsce Paulina Rogal Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
II miejsce Oskar Marusieński Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
III miejsce Nila Pasich Zespół Szkół w Wolbromiu
IV miejsce Stanisław Furman Zespół Szkół w Wolbromiu
V miejsce Eliza Żelazny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
VI miejsce Adam Kulawik Zespół Szkół w Wolbromiu
VII miejsce Kinga Konieczna Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku
VIII miejsce Patrycja Pacia Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kąpielach Wielkich
IX miejsce Paulina Kobylarz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kąpielach Wielkich
X miejsce Andrzej Sierpiński Zespół Szkół w Wolbromiu
XI miejsce Sebastian Maciąg Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
XII miejsce Aleksander Wiercioch Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
XIII miejsce Michał Kućmierz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
XIV miejsce Natalia Karolczyk Szkoła Podstawowa w Wierzchowisku
XV miejsce Maja Leszczyńska Szkoła Podstawowa w Dłużcu .
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Koordynatorki Konkursu
Olga Kamińska-Gamrot
Paulina Konieczna
Dzień Sportu Szkolnego - Dzień Dziecka, 31.05-01.06.2022
Nowa galeria Dzień Sportu Szkolnego - Dzień Dziecka, 31.05-01.06.2022 została dodana do albumu fotograficznego
4
KRAKÓW OCZAMI SZÓSTOKLASISTÓW, 30.05.2022
Dnia 30 maja 2022 roku klasa 6A pod opieką nauczycieli – wychowawcy klasy p. Anny Stasiek oraz p. Katarzyny Żak pojechała na wycieczkę do Krakowa, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Przygody Tomka Sawyera” na podstawie książki Marka Twaina i zwiedzić podziemia krakowskiego Rynku.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Teatr Groteska znajdujący się przy ulicy Skarbowej w Krakowie. Sala była pełna ludzi, a nasze miejsca znajdowały się na balkonie. Reżyserem spektaklu był Jerzy Połoński, scenografem Marika Wojciechowska, a muzyką zajmował się Łukasz Damrych. Główną rolę czyli tytułowego Tomka Sawyera grał wyśmienicie Jakub Popławski. Aktorzy wcielili się także w takie postaci jak: Huck, Sid, doktor Robinson czy ciotka, Amy Lawrens. Spektakl trwał 1godz.45 min. i był podzielony na dwie części z 15 minutową przerwą.
Po zakończeniu przedstawienia spacerkiem udaliśmy się na krakowski rynek. Na miejscu podzieliliśmy się na 2 grupy i wraz z przewodnikami zaczęliśmy swoją podróż w przeszłość. Największą atrakcją, która wywarła na nas ogromne wrażenie były średniowieczne zabytki takie jak biżuteria, narzędzia, monety, wielka waga oraz czaszki ludzkie sprzed ponad 1000 lat. Wystawa jest bardzo nowoczesna, multimedialna oraz zawiera dużo makiet przedstawiających życie codzienne w dawnym Krakowie. Podziemia Rynku to fantastyczne miejsce, które przekazuje historię miasta Kraka w sposób bardzo ciekawy, tak więc nie tylko dorośli, ale nawet dzieci wychodzą stąd zachwycone.
Po wyjściu z muzeum wszyscy głodni i zmęczeni udaliśmy się na ulicę Floriańską do restauracji McDonald’s. Po zjedzonym posiłku wróciliśmy do autokaru. W Wolbromiu byliśmy o godzinie 18.00.
Wycieczka była bardzo udana i przyjemna. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni oraz bogatsi o nowe doświadczenia i wiadomości. Mamy nadzieję, że takich wspólnych wyjazdów będzie jeszcze wiele.
Emilia Konieczna kl. 6a
Międzynarodowy Festiwal Twórczości Maryjnej
W maju uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Maryjnej
SANCTA MARIJA. Uczniowie brali udział w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej i literackiej.
Spośród wszystkich uczestników, których było ok. 900 wyłoniono laureatów. Wśród nich znalazły się dwie uczennice z naszej szkoły - Alicja Grodkiewicz uczennica klasy 8c (kategoria muzyczna) i Antonina Kuś klasa 5b (kategoria plastyczna).
W ostatnią niedzielę maja czyli 29.05.2022r. na Jasnej Górze w Częstochowie odbyła się uroczysta Gala rozdania nagród podczas której został ogłoszony werdykt i tak:
Alicja Grodkiewicz wyśpiewała I miejsce
Antonina Kuś zajęła III miejsce
Serdecznie gratulujemy dziewczynkom ogromnego sukcesu.
Edyta Kuś i siostra Anawim
Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł „Mistrza Ortografii”
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych:
klasy 4-6 i klasy 7-8
Etap szkolny poprzedziły eliminacje klasowe.
Zwycięzcy etapu szkolnego:
klasy 7-8
I miejsce – Kacper Kubik kl. 8a
II miejsce – Alicja Piechulska kl. 8c
III miejsce – Amelia Szczepankiewicz kl. 7a
klasy 4-6
I miejsce – Iga Grzanka kl. 4c
II miejsce – Amelia Sikora kl. 5a
III miejsce – Maja Furman kl. 5c
Nagrodami w konkursie są bony upominkowe do zrealizowania w księgarni oraz dyplomy.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy udziału w kolejnych edycjach!
„Matematyka w sklepie”
Uczniowie klasy 1a po raz kolejny spotkali się z Natalką i Antkiem – wirtualnymi przewodnikami po projekcie „W świecie wielkiej matematyki”. Tym razem wykonywali zadania z modułu „Matematyka w sklepie”.
Po obejrzeniu prezentacji i wykonaniu zadań związanych z odkodowywaniem, obliczaniem wagi i wartości produktów uczniowie pracowali w grupach. Ich zadaniem było zaplanowanie właściwych zakupów na śniadanie dla całej klasy. Przygotowując ją musieli wziąć pod uwagę potrzebne składniki, liczbę osób oraz ceny produktów.
Była to doskonała okazja do kształtowania nie tylko kompetencji matematycznych,
ale też społecznych.
Katarzyna Mąka
Egzamin ósmoklasisty, 24-26.05.2022
Egzaminy ósmoklasistów trwały trzy dni i odbywały się w formie pisemnej.
W tym roku 24 maja odbył się egzamin z języka polskiego, 25 maja młodzież zmierzyła się z matematyką, a na zakończenie - 26 maja, abiturienci wzięli udział w egzaminie z języka obcego nowożytnego – wszyscy nasi uczniowie wybrali język angielski.
Tegoroczny egzamin ósmoklasisty budził duże emocje. Uczniowie, którzy do niego przystąpili, przez ostatnie dwa lata z powodu pandemii wiele miesięcy uczyli się zdalnie. Egzamin ten był zatem idealną okazją, by sprawdzić swoją zdobytą wiedzę. Dzięki dobrym wynikom z egzaminów, uczeń ma możliwość dostać się do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od otrzymanego wyniku egzaminu, każdy absolwent zakończy go z powodzeniem, ponieważ nie ma ustalonego progu zdawalności. Jednak im lepszy wynik, tym większe prawdopodobieństwo, że uczeń dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Wyniki egzaminów zostaną podane 1 lipca 2022 roku, natomiast pełne zaświadczenie o wynikach zostanie przekazane uczniom 8 lipca 2022 roku. Młodzież może zapoznać się z wynikami poprzez stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) na której każdy z uczniów ma swoje konto. Młodzież loguje się tam za pośrednictwem swojego numeru PESEL oraz przy pomocy hasła, które otrzyma w szkole. Trzymamy kciuki!
Aneta Bąchor
Wycieczka do Wygiełzowa i Zatoru klasy 2c, 23.05.2022
23 maja uczniowie klasy 2c wybrali się na wycieczkę. Wspaniały dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Przewodnik oprowadził nas po skansenie. Stare, zabytkowe chałupy oraz opowieści o życiu w dawnych czasach zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie. Uczniowie zasiedli w drewnianych ławach sali szkolnej na których leżały tabliczki do pisania.
Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. „Nie święci garnki lepią”. Uczniowie własnoręcznie lepili naczynia z gliny z pomocą koła garncarskiego. Było to fantastyczne doświadczenie.
Kolejny etap wycieczki to Park Rozrywki - Zatorland. Spacer po lesie w poszukiwaniu dinozaurów, a przy tym prelekcja przewodnika pozwoliła nam przenieść się w odległe czasy. Na ścieżce spotkało nas wiele niespodzianek multimedialnych. Zwiedziliśmy Park Owadów oraz przewrócony domek. Promienie słońca pozwoliły nam jeszcze na wspaniałą zabawę w parku rozrywki.
Po całym dniu atrakcji wróciliśmy zmęczeni, ale naprawdę było warto!!!
Wychowawca
Aneta Gajowiec
Międzynarodowy Konkurs Twórczości Plastycznej „Pies najwierniejszym przyjacielem człowieka”.
Uczniowie klas czwartych naszej szkoły mieli okazję wykazać się twórczą aktywnością biorąc udział w Międzynarodowym Konkursie Twórczości Plastycznej:
„Pies najwierniejszym przyjacielem człowieka”.
Celem konkursu było uwrażliwienie na potrzeby czworonożnych przyjaciół, wyrażanie własnych emocji poprzez aktywność plastyczną, prezentacja własnej twórczości na arenie międzynarodowej.
Na konkurs oddano 7 prac, w których pies był głównym bohaterem. Wszystkie prace zostały wysłane do organizatora, a na wyniki przyjdzie nam czekać do 31 maja 2022r. Tymczasem już dzisiaj wszystkie prace złożone na konkurs możecie podziwiać w naszej galerii zdjęć szkolnych, a ich autorami są:
Z klasy 4a: Bartosz Domagała, Bartosz Dziedzic, Kinga Gabryś, Marianna Paulewicz, Ewa Szerwińska, Nadia Zagała.
Z klasy 4b: Wojciech Koryto.
Organizatorem konkursu na etapie szkolnym była Pani Renata Kaczmarczyk.
Wszystkim uczniom, którzy chcieli poświęcić swój czas wolny, ale równocześnie pochwalić się swoją wielką wrażliwością i kreatywnością dziękujemy i życzymy sukcesów!
Renata Kaczmarczyk
Szkolny Tydzień Profilaktyki, 16-20.05.2022
Od 16 maja do 26 maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbył się Tydzień Profilaktyki. Szereg inicjatyw, w które zaangażowani byli wszyscy uczniowie oraz przedszkolaki. Najmłodsi rozmawiali o bezpieczeństwie w czasie zabaw, w ruchu ulicznym. Towarzyszyły im bajki, filmy edukacyjne i prace plastyczne.
Na zajęciach rozwijających kreatywność w klasach I-III zagościły gry planszowe. Uczniowie grali na lekcjach, a także podczas przerw. To był udany dzień. Dyskutowali również na temat odżywiania się, zastanawiali się jaki ma wpływ na nasze funkcjonowanie. W tych dniach śniadania uczniów były kolorowe, zdrowe i samodzielnie wykonane, co najbardziej cieszyło. Uczniowie zmagali się z różnego rodzaju krzyżówkami, łamigłówkami, które pomogły zrozumieć jak wielki wpływ na nasze życie ma właściwa dieta.
Klasy IV-VIII wzięły udział w konkursie na grę planszową, którą wykonali własnoręcznie.
Najstarsi uczniowie zmagali się z turniejem pt.” Nie piję, nie palę to mój wybór”. Reprezentanci klas siódmych przystąpili do rywalizacji, próbując stawić czoło różnym zadaniom. Rywalizacja była olbrzymia przy dopingu uczniów. Ostatecznie:
I miejsce zajęła klasa 7b
II miejsce zajęła klasa 7a
III miejsce zajęła klasa 7 c
Uczniowie zostali nagrodzeni pięknymi nagrodami ufundowanymi przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz WOLMED w Wolbromiu. Serdeczne podziękowania dla naszych wspaniałych darczyńców.
Organizatorzy:Małgorzata Sosnowska, Justyna Majda, Aneta Gajowiec, Edyta Oleksy, Agnieszka Gamrat
Szkolny Konkurs Plastyczny - SIENKIEWICZOWSKI
5 maja obchodziliśmy 176 rocznicę urodzin Patrona Naszej Szkoły – Henryka Sienkiewicza.
Z tej okazji, każdy chętny uczeń mógł wziąć udział w konkursie plastycznym o następującej tematyce:
KLASY 4
Portret Henryka Sienkiewicza z dowolnym bohaterem noweli: „Janko Muzykant” lub „Sachem”.
KLASY 5
Portret Henryka Sienkiewicza z dowolnym bohaterem powieści „W pustyni i w puszczy”.
KLASY 6
Portret Henryka Sienkiewicza z dowolnym bohaterem powieści „Latarnik”.
KLASY 7 i 8
Portret Henryka Sienkiewicza z dowolnym bohaterem powieści „Quo vadis” lub „Krzyżacy”.
Dziś znamy już zwycięzców tego szkolnego konkursu, a są nimi:
Klasy 4:
I miejsce – Lena Dudek
II miejsce – Iga Grzanka
III miejsce – Klaudia Rogal
Wyróżnienie: Dagmara Kocjan
Klasy 5:
I miejsce – Mateusz Dziedzic
II miejsce – Amelia Sikora
III miejsce – Antonina Kuś
Wyróżnienie: Natalia Skoczeń
Klasa 6:
I miejsce – Sandra Zagała
II miejsce – Kamil Zając
III miejsce – Mateusz Będkowski
Klasy 7 i 8:
I miejsce – Julia Nowak
II miejsce – Anita Gorgoń
III miejsce – Maja Chłosta
Wyróżnienie: Julia Pasich
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy pomysłów i pięknych prac, które mogliśmy podziwiać na zorganizowanej pokonkursowej wystawie, która uświetniła ten wyjątkowy dzień w naszej szkole.
Organizatorem konkursu była p. Renata Kaczmarczyk, a trudnego wyboru najpiękniejszych prac pomogły dokonać p. Edyta Oleksy i p. Małgorzata Sosnowska, które były w jury tego konkursu.
Jeszcze raz gratulujemy i zapraszamy do nowego konkursu z okazji święta patrona już za rok!
Wycieczka kl. 2a i 2b do Radzionkowa i Gliwic, 19.05.2022
19 maja uczniowie klasy 2a i 2b pod opieką pań Urszuli Marcinkowskiej, Edyty Oleksy I Edyty Kuś, wybrali się na kolejną wycieczkę w tym roku szkolnym. Tym razem odwiedzili Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach terenowych oraz stacjonarnych. Klasa 2b brała udział w warsztatach "Od kwiatu do owocu". Dzieci w prosty i ciekawy sposób dowiedziały się jak powstają owoce, jaka jest budowa kwiatu oraz roli pszczół w zapylaniu. Podczas zajęć przyglądali się różnym owocom i nasionom, w tym także przy użyciu binokularów. Klasa 2a brała udział w warsztatach "Ogród dla zapylaczy, zapylacze dla ogrodu (z życia pszczół)". Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z budową ula, pracami oraz wyposażeniem pszczelarza. Zdobyli informacje na temat struktury roju, rozwoju pszczół, zapylania kwiatów oraz poznali wiele ciekawostek z życia w ulu.
Po zajęciach udali się na plac zabaw z parkiem linowym łącząc edukację z aktywnością sportową. Godzina szaleństwa w parku zakończona została pysznym posiłkiem na świeżym powietrzu. Następnym punktem wycieczki było Funzeum - Muzeum Światła i Koloru w Gliwicach, gdzie poznali światło od zupełnie nowej strony. Zanurzali się we własnych odbiciach, wchodzili do środka kalejdoskopu, chodzili po magicznym fluoryzującym lesie. Zwiedzanie było niezapomnianym przeżyciem, ponieważ można było wszystkiego dotknąć i wypróbować.Edyta Oleksy
Archiwum Aktualności