Szkolny Tydzień profilaktyki
pod hasłem: ,,Uzależnieniom mówimy-NIE”
W dniach 24-28 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Wolbromiu podejmowane były działania w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki.
Organizatorem akcji była p. Małgorzata Sosnowska - szkolny pedagog. Do współpracy przyłączył się Samorząd Uczniowski pod opieką: p. Agnieszki Gamrat, p. Anny Pałki i p. Anety Piekarskiej oraz nauczyciele p. Izabela Klimek, p. Barbara Kocioł i p. Edyta Oleksy.
W tych dniach podjęto następujące działania:
24.04.2017 r. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla kl.5 pt.” O potworach na forach”, dotyczące zagrożeń medialnych i cyberprzemocy.konkurs plastyczny dla kl.4-6 pod hasłem ,,Uzależnieniom mówimy –NIE”
- 25.04.201 r. miały miejsce prelekcje prowadzone przez dietetyka o zdrowym żywieniu dla klas 2
- Turniej profilaktyczny dla klas 6,,Nie piję ,nie palę ,nie biorę- to mój wybór”
- 26.04.2017 r. Dzień Uśmiechu Życzliwości
- 27.04.2017 r.
- 28.04.2017r. prelekcje policjantów z Komisariatu Policji w Wolbromiu dla klas 3 i 4 nt. cyberprzemocy
Konkurs plastyczny dla klas 4-6 na plakat
W pierwszym dniu tygodnia profilaktyki rozstrzygnięto konkurs plastyczny na plakat pod hasłem: ,,Uzależnieniom mówimy –NIE”
Celem tego konkursu było ukazanie uczniom zgubnych skutków uzależnień.
Nagrody zdobyły uczennice kl.5b: Bąchor Natalia i Aniela Paulewicz
Turniej profilaktyczny klas szóstych: „Nie piję, nie palę, nie biorę – to mój wybór”
Turniej profilaktyczny dla klas szóstych zorganizowany przez panią pedagog Małgorzatę Sosnowską, Izabelę Klimek, Agnieszkę Gamrat i Barbarę Kocioł obejmował swoją tematyką problematykę uzależnień oraz zdrowego stylu życia.
Udział w nim brali uczniowie klas szóstych, reprezentowani przez trzyosobowe zespoły w składzie:
Klasa 6a: Damian Skoczyń, Laura Luks, Filip Trzęsiński
klasa 6b: Emilia Pasich, Gabriela Wolczyńska, Filip Sikora
Celem tego turnieju było wskazanie możliwości unikania zagrożeń wynikających z uzależnień i sposobów radzenia sobie z nimi oraz pokazanie perspektyw zdrowego stylu życia i drogi do satysfakcji osobistych bez zażywania alkoholu, nikotyny i narkotyków.
Uczestnicy popisywali się wiedzą z zakresu profilaktyki uzależnień, zdolnościami plastycznymi, sportowymi i refleksem. Zwyciężyła klasa 6b.
Turniej objęty został patronatem WOL- MED, a także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Warsztaty profilaktyczne dla klas 5
Uczniowie klas 5 uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych pt.: ,,O potworach na forach”, gdzie dowiedzieli się jak bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych, jak chronić swoją prywatność i mądrze funkcjonować w sieci. Praktyczne przykłady, pogadanka i wspólne dyskusje otworzyły uczniom oczy na to, że często komputer potrafi zrobić wiele dobrego, ale niestety także złego.
Dzień uśmiechu i życzliwości
Dzień Uśmiechu i Życzliwości organizowany był przy współpracy Samorządu Uczniowskiego.
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w rozwiązywaniu zagadek, rebusów, zbierali za nie kolorowe naklejki.
Wszyscy mogli na papierowych drzewach przykleić wycięte z papieru liście w kształcie dłoni z przeprosinami lub z miłymi słowami dla swoich kolegów. Dzięki takim drobnostkom, kolorowym ubraniom oraz wesołej muzyce, na ustach każdego zagościł uśmiech.
Prelekcja dla klas 2 o zdrowym żywieniu
Uczniowie klas 2 wzięli udział w prelekcji dotyczącej zdrowego stylu odżywiania się i życia.
Zdobyli na niej dużo informacji o tym, co jest ważne i niezbędne dla ich rozwoju, kiedy powinni spożywać posiłki i jak powinny one prawidłowo wyglądać, ale także czego powinni unikać w swojej diecie.
Prelekcje dla klas 3 i 4 na temat cyberprzemocy
Uczniowie klas 3 i 4 podczas prelekcji mogli na podstawie kreskówek oraz pogadanki funkcjonariuszy policji w Wolbromiu usystematyzować i pogłębić wiedzę n.t. zachowania w sieci oraz zasadach bezpiecznego Internetu. Po sporej dawce informacji i przykładów , już wiedzą , czego nie wolno robić , jeśli korzystamy z Internetu, czym jest cyberprzmoc i jak chronić siebie, by nie stać się ofiarą przemocy i manipulacji.
Była to już trzecia edycja Tygodnia Profilaktyki. Projekt ten cieszył się zainteresowaniem, a także spełnił swoją edukacyjną i wychowawczą rolę.