Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Jesienny spacer pierwszoklasistów, 10.10.2018.
Jesienny spacer pierwszoklasistów, 10.10.2018
Jesienny spacer pierwszoklasistów , 10.10.2018
10 października, korzystając z pięknej słonecznej pogody, uczniowie klas pierwszych wybrali się na jesienny spacer do parku. Dzieci prowadziły obserwacje przyrodnicze, rozpoznawały drzewa liściaste oraz z ogromnym zapałem zbierały kasztany, kolorowe liście. W trakcie spaceru po parku uczniowie mogli podziwiać urokliwy krajobraz oraz wzbogacić wiedzę na temat otaczającej przyrody. Pierwszoklasiści z wyprawy wrócili bardzo zadowoleni i obdarowani jesiennymi skarbami, z których stworzyli jesienne kompozycje.
Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt i chłopców – etap wojewódzki, 10.10.2018
10.10.2018 r. na lotnisku w Nowym Targu odbyły się Wojewódzkie Igrzyska Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji biegowej dziewcząt i chłopców zgłosiły się najlepsze drużyny powiatów małopolski.
Nasza reprezentacja zajęła 32 miejsce. Gratulacje dla naszych dziewcząt, ponieważ rywalizowały ze starszymi koleżankami. Nasza reprezentacja była najmłodszą reprezentacją z województwa małopolskiego. Za rok na pewno będzie lepiej
.
Nasza drużyna w składzie:
Wiktoria Cupiał
Alicja Piechulska
Gabriela Paszkowska
Weronika Rams
Anita Gorgoń
Julia Domagała
Jagoda Kafel
Emilia Sośnierz
Nadia Woźniczko
Wiktoria Domagała
GRATULACJE !!!
Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne na Rajdzie Górskim, 5.10.2018
5 października uczniowie Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego wybrali się na Rajd Górski pod opieką p. Edyty Kuś, p. Tomasza Wójcickiego i p. Edyty Oleksy. Od samego rana przywitała nas przepiękna słoneczna pogoda. Trasę rajdu rozpoczęliśmy w Ponikwi, wsi położonej we wschodniej części Beskidu Małego, skąd szlakiem niebieskim wyruszyliśmy na Groń Jana Pawła II, która ma wysokość 890 m n.p.m., a stamtąd na Leskowiec (922 m.) Karol Wojtyła, jako uczeń, wielokrotnie brał udział w wycieczkach szkolnych na Groń i pobliski Leskowiec. Ostatni raz wszedł na Leskowiec jako kardynał w 1970 r. W 1995 roku na Groniu powstała Kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Gór jako dar turystów dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Na Leskowcu każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom udziału w rajdzie. Ostatnim etapem naszej wędrówki był Krzeszów. Tu na nas czekał już autokar. Do domu wróciliśmy o godz. 19.30 zmęczeni, ale zadowoleni. Do zobaczenia na kolejnym rajdzie!
Program stypendialny 2018/2019
Link do strony
Uniwersytet Dziecięcy
Uniwersytet Dziecięcy w Wolbromiu zaprasza, szczegóły:
http://ud.wsb.edu.pl/wolbrom-2/
Sztafetowe Biegi Przełajowe Dziewcząt i Chłopców
27.09.2018 r. na Stadionie MOSiR w Olkuszu odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji biegowej dziewcząt przystąpiły następujące drużyny powiatu olkuskiego:
- ZSPI w Olkuszu
- ZSP w Wolbromiu
- SP 2 w Wolbromiu
- SP 1w Bukownie
Po zaciętej rywalizacji nasza drużyna w składzie:
Wiktoria Cupiał
Alicja Piechulska
Gabriela Paszkowska
Weronika Rams
Anita Gorgoń
Julia Domagała
Jagoda Kafel
Emilia Sośnierz
Nadia Wożniczko
Wiktoria Domagała
zajęła II miejsce i uzyskała awans na zawody wojewódzkie, które, odbędą się
10 października 2018 w Nowym Targu. GRATULACJE !!!
Europejski Dzień Języków Obcych, 26.09.2018
W środę 26 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Aby promować naukę języków obcych i popularyzować wiedzę na temat różnych języków używanych w Europie, każda klasa reprezentowała inny kraj. Tego dnia każdy z uczniów, barwnie ubrany, trzymając własnoręcznie wykonaną flagę danego kraju, miał okazję poczuć we własnej szkole różnorodność językową i kulturową. Na przygotowanych przez uczniów klas czwartych i piątych stoiskach, ich młodsi koledzy i koleżanki rozwiązywali quizy, układali puzzle lub odpowiadali na pytania dotyczące krajów europejskich. Mamy nadzieję, że świętowanie takich dni, zaszczepi w naszych Uczniach potrzebę nauki języków obcych i nawiązywania kontaktów. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uczniów do tego dnia i zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Zapraszamy do galerii
Odblaskowa Szkoła
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Odblaskowa Szkoła.
Klasy trzecie z wizytą w piekarni, 24.09.2018
24 września klasy trzecie odwiedziły piekarnię. Tam uczniowie obserwowali pracę piekarzy oraz jak powstaje chleb i inne pieczywo. Poznali urządzenia jakie są w piekarni i do czego służą. Na zakończenie od właściciela piekarni otrzymali miłą niespodziankę w postaci czekoladowego rogala.
W krainie niezwykłych motyli - kl. 1a i 1c na wycieczce
18 września 2018 r. klasy 1a i 1c pod opieką wychowawczyń Katarzyny Mąki i Barbary Kocioł były na wycieczce w Motylarni w Czaplach Wielkich.
Uczniowie w trakcie prezentacji multimedialnej poznali cykl rozwojowy motyli oraz usłyszeli wiele informacji i ciekawostek o tych owadach. Mieli również okazję oglądać pod mikroskopem jajeczka, poczwarki, gąsienice i skrzydła motyli. Podziwiali piękne i barwne okazy motyli mieszkających w Polsce, ale także te, które zamieszkują lasy deszczowe.
Ogromne zainteresowanie dzieci wzbudził okaz pawicy atlas i straszyka. Zachwyciły się różnorodnością i kolorystyką świata motyli, ale zaskoczył ich fakt, że żyją tak krótko.
Zawody w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców
17.09.2018 r. w Zespole Szkół pod Lasem odbyły się miejsko - gminne Igrzyska Dzieci w Sztafetowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Do rywalizacji przystąpiły następujące drużyny:
Dziewczęta:
- Zespół Szkół pod Lasem
- Zespół Szkół w Gołaczewach
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
Chłopcy:
- Zespół Szkół pod Lasem
- Zespół Szkół w Gołaczewach
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wolbromiu
- Szkoła Podstawowa w Zarzeczu
- Szkoła Podstawowa w Porębie
Po zaciętej rywalizacji reprezentanci naszej szkoły zajęli odpowiednio miejsca:
I miejsce- dziewczęta :
Nadia Woźniczko
Emilia Sośnierz
Wiktoria Domagała
Jagoda Kafel
Wiktoria Cupiał
Alicja Piechulska
Gabriela Paszkowska
Weronika Rams
Anita Gorgoń
Julia Domagała
III miejsce-chłopcy
Miłosz Szymczyk
Wiktor Marcinowski
Kacper Łyczak
Milan Maroszek
Krukowiecki Szymon
Mateusz Mucha
Kamil Romanek
Damian Gocek
Olaf Żebrak
Krzysztof Nawrot
Drużyna dziewcząt uzyskała awans na zawody powiatowe, które odbędą się 27.09.2018r. w
Olkuszu. Trzymamy kciuki !!!!!
W świecie motyli - klasy 2a i 2b w Motylarni
W piątek, 14 września, klasy 2a i 2b uczestniczyły w żywej lekcji przyrody w Motylarni w Czaplach Wielkich. W tym niezwykłym miejscu dzieci zdobyły wiedzę o motylach, zobaczyły pod mikroskopem fascynujące szczegóły budowy tych ciekawych owadów. Spędziły też czas wśród latających piękności, które mogły karmić, brać na rękę i podziwiać. Było zabawnie, kiedy motyl przesiadał komuś na ramieniu, brodzie, głowie czy nawet na nosie. Największy podziw wzbudził jeden z największych nocnych motyli świata – Pawica atlas. Warto odwiedzać takie ciekawe miejsca!
Konkurs j. angielskiego The Big Challenge, 22.06.2018
W dniach 20-22 czerwca odbyło się rozdanie nagród i dyplomów konkursu z j. angielskiego The Big Challenge w klasach VI - VII oraz II gimnazjum w budynku na osiedlu Łokietka oraz w budynku na ul. Mariackiej.
Konkurs Biblioteczny - "Okładka mojej ulubionej książki"
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w ramach promocji czytelnictwa odbył się konkurs biblioteczny którego celem było inspirowanie uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych.
Temat konkursu był okazją do zaprezentowania zdolności plastycznych i wrażliwości w odbiorze sztuki i literatury.
Jury w składzie : Agata Żak, Renata Kaczmarczyk, Aneta Piekarska spośród prac wyłoniły następujących zwycięzców:
I miejsce - Zuzanna Mąka, kl. IVc,
II miejsce - Oskar Zgadzaj, kl. IIa,
III miejsce - Karolina Górnicka, kl. IV c,WYRÓŻNIENIA:
Antonina Grela, kl. IVc,
Dawid Koryto, kl. IIIa,
Gabriela Mrozik, kl. IV b,
Oliwia Borowicz, kl. IbWszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Konkursie, składamy gratulacje i zapraszamy uczniów do odwiedzin szkolnej biblioteki .
Wizyta kl.1b i1c w Bochni, 12.06.2018
12 czerwca 2018r. klasy 1b i 1c wybrały się na wycieczkę. Z samego rana udaliśmy się do Wiśnicza, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy zamek. Odbyliśmy wyjątkową podróż, poczynając od podziemi zamku i fragmentów fortyfikacji z XV w., poprzez tajemne przejścia na dziedziniec, komnaty książęce i wielką salę balową, galerię z widokiem.
Następnie udaliśmy się do Kopalni Soli w Bochni. Podziwialiśmy Podziemną Ekspozycję Multimedialną, a w ramach zajęć edukacyjnych odbyliśmy lekcję pt. „Królestwo Skarbnika”. Doskonałym uzupełnieniem zwiedzania była podziemna przeprawa łodzią.
Pełni wspaniałych wrażeń, emocji oraz bardzo zmęczeni…. ale zadowoleni wróciliśmy do Wolbromia.
Trzydniowa wycieczka klas trzecich do Kotliny Kłodzkiej, 6-8.06.2018
W dniach 6-7-8 czerwca uczniowie klas trzecich wyjechali na swoją pierwszą długą wycieczkę. Wszystkim towarzyszyły duże emocje i ciekawość co zobaczymy i jak to będzie? Program zakładał wiele atrakcji, ponieważ już pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Złota w Złotym Potoku oraz podążaliśmy podziemnym labiryntem w Twierdzy Kłodzkiej. Miejsca te wywołały ogólny zachwyt. Pobyt w hotelu i smaczne posiłki serwowane przez restaurację Puchaczówka, zakwaterowanie w pokojach, odwiedziny wieczorne to sytuacje, które uczniowie najbardziej lubią na wycieczkach. Tak było i tym razem.
Kolejny dzień równie intensywny to wyjazd do Międzygórza, wędrówka żółtym szlakiem rezerwatu przyrody prowadzącym do Masywu Śnieżnika, oglądanie wodospadu Wilczki. To atrakcje, które były nie lada wyzwaniem dla wszystkich. Zwiedzanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i zakupy w sklepach z pamiątkami. Tym wszystkim wydarzeniom towarzyszyła piękna słoneczna pogoda.
W ostatnim dniu uczniowie wędrowali wśród Błędnych Skał, które wywarły ogromne wrażenie, podobnie Kaplica Czaszek w Czermnej. Okolica Kłodzka słynie również z pięknej Bazyliki w Wambierzycach gdzie mogliśmy zwiedzać ruchomą szopkę przedstawiającą losy Chrystusa od narodzin do śmierci.
Pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do Wolbromia bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia.
Tydzień Czytania
W dniach od 21 do 24 maja w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom odbył się w naszej szkole Tydzień Czytania. Codziennie wychowawcy czytali uczniom przez 20 min. wybrane książki. We wtorek były to legendy walijskie, w czwartek legendy polskie w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Dodatkowo czytali zaproszeni goście: pani Agata Wójcik - radna, pani Mariola Kossakowska – pedagog z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej, pani Agnieszka Gołembiowska Karoń – pracownik Urzędu Stanu Cywilnego i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” oraz pani Agata Pabian pracownik Biblioteki Miejskiej.
Do czytania książek zachęcić miało również oglądanie przedstawienia kółka teatralnego z naszej szkoły pt.”Tomcio Paluszek” i „Smok wawelski” w wykonaniu uczniów gimnazjum. Dzieci klas I - III przebrały się tego dnia za ulubione postacie z bajek. Wybrani uczniowie klas starszych czytali dzieciom z grup sześciolatków. Ponadto uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z tematyką czytania: zakładki do książek oraz ilustracje do czytanych baśni. Co roku akcja czytania książek dzieciom spotyka się z dużym zainteresowaniem. To bardzo dobra zabawa, która rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozbudza zamiłowanie do czytelnictwa.
Klasa 1 A w Krakowie, 24.05.2018
Wcześnie rano, 24 maja, uczniowie klasy 1A w radosnym nastroju wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę do Krakowa. Piękna pogoda i dobry humor zapawiadały, że będzie to udany dzień. W "Wioskach Świata" dzieci uczestniczyły w warsztacie "Jeden dzień z życia w Afryce". Były to bardzo ciekawe zajęcia, podczas których zdobyły wiedzę o krajach Czarnego Lądu, poznały zwyczaje ludności, przyrodę i warunki klimatyczne. Dowiedziały się, jak żyją i uczą się ich afrykańscy rówieśnicy, jakie mają zabawki. Wcielili się też w przedstawicieli różnych plemion, które współzawodniczyły ze sobą w rozmaitych konkurencjach, także sportowych. Później dzieci obeszły "cały świat" i poznały domy i zwyczaje panujące na innych kontynentach.
Po fascynującej przygodzie w "Wioskach Świata" pierwszaki pojechały do Filharmonii Krakowskiej na koncert dla dzieci "Wyspa Przyjaźni". Artyści prezentowali wspaniałe tańce z różnych kultur. Na znanych i nieznanych instrumentach grały kwartety, tria i soliści. Uczniowie poznali muzykę bałkańską, cygańską, żydowską, armeńską, francuską a także jazz. Po "uczcie duchowej" przyszła pora na ucztę dla ciała - wszyscy ze smakiem zdjedli obiad w stołówce studenckiej "Cud". Następnie, po zakupieniu pamiątek, wycieczkowicze udali się w drogę powrotną. Do Wolbromia pierwszaki wjechały ze śpiewem na ustach, ku radości pań nauczycielek i pana kierowcy. Było wspaniale!
Archiwum Aktualności