„Holy wins” czyli "Święty zwycięża" promuje świętość, radość i dobroć. W akcji chodzi o łączność między pokoleniami i dzielenie się radością. To raczej podkreślenie tego, że ta uroczystość, którą obchodzimy 1 listopada to przede wszystkim święto życia, święto radości z tego, że życie się nie kończy. To podkreślenie, że niezależnie od tego, czy jesteśmy na tym świecie, czy już przeszliśmy na drugi świat, to rzeczywiście wciąż żyjemy. W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych 30.10.2024 r. Uczniowie przebierali się za swojego świętego patrona lub innego wybranego świętego oraz przedstawiali wybraną postać - kiedy żył, kto to był, dlaczego został świętym. Uczymy się, że to nasi patronowie, którzy są naszymi przyjaciółmi.
„Holy wins”, 30.10.2024
Konkurs plastyczny "Karta z manuskryptu"
Pięknie piszące uczennice naszej szkoły miały możliwość pogłębić swoją wiedzę na temat średniowiecznych kart z manuskryptów. Wzięły one udział w wojewódzkim konkursie plastycznym dla klas VII i VIII "Karta z manuskryptu". Samodzielnie wykonały żmudną kartę, w której nie tylko napisały dowolny tekst, ale również ozdobiły go barwnym inicjałem, bordiurą, miniaturami i wypełniaczami linii.
Wszystkie prace zostały przesłane do organizatora, a my trzymamy kciuki za dziewczyny, życząc im sukcesów!
Wycieczka integracyjna klas 4, 24.10.2024
24 października klasy 4 wraz z wychowawcami wyjechały na całodniową wycieczkę w okolice Kielc. Wizyta w Centrum Leonarda Da Vinci w parku technologicznym, ukazała urządzenia techniczne ich działanie, podparte prawami fizyki. W obiekcie znajdują się nowoczesne multimedia, które przyciągają dzieci i młodzież z różnych regionów Polski. Nauka przez zabawę sprawiła, że ponad dwie godziny minęły bardzo szybko.
Następnie wizyta w Dworze Starostów – pokazała jak dawniej mieszkała szlachta w pięknych wnętrzach i otaczających je pięknych ogrodach. To magiczne miejsce, gdzie przenieśliśmy się w odległe epoki historyczne. Ostanią atrakcją wycieczki była Jaksinia na Kadzielni. Wąskie korytarze podziemne i ciekawe opowieści przewodnika sprawiły, że był to bardzo interesujący punkt wycieczki.
Po wielu atrakcjach uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie wrócili do domu.
Działania w ramach projektu Erasmus+, 24.10.2024
24 października 2024r., w ramach projektu Erasmus+ uczniowie klasy 2c i 3c, 28 października uczniowie klasy 1b, a 29 października uczniowie klasy 2a posadzili cebulki tulipanów wokół szkoły. Wiosną będą mieli możliwość obserwacji posadzonych roślin.
Troska o groby, 24.10.2024
Nasza szkoła na stałe opiekuje się dwoma grobami znajdującymi się na wolbromskim cmentarzu. Jedna mogiła to grób żołnierzy poległych 5 września 1939 r., druga - to mogiła 20 obywateli naszego miasta rozstrzelanych przez Niemców w 1944 roku. Przed Świętem Zmarłych młodzież z SU zatroszczyła się, by mogiły były zadbane, odświeżone i eleganckie. Wyzbierano liście i śmieci, wyplewiono i wyrzucono chwasty, umyto płyty nagrobne. Na koniec młodzież zapaliła symboliczne znicze i pomodliła się w intencji zmarłych. Również uczniowie z klasy 2a, 2b, 3a i 3b tego dnia wybrali się na cmentarz i zapalili znicze na grobach.
Nauka poprzez zabawę na świeżym powietrzu klasy 1b, 22.10.2024
Zdobywanie wiedzy wcale nie musi kojarzyć się jedynie z podręcznikami i siedzeniem w szkolnej ławce. Przekonali się o tym uczniowie klasy 1b, którzy korzystając z pięknej pogody, we wtorek 22 października po raz kolejny praktykowali naukę na świeżym powietrzu, tzw. Outdoor learning. Na początku powtórzyli informacje o poznanych już samogłoskach, następnie pięknie ozdabiali naszkicowane litery różnokolorowymi rysunkami. Kolejnym zadaniem było malowanie rysunków zaczynających się od danej głoski oraz ćwiczenie kaligrafii na chodniku, co było nie lada wyzwaniem. Lekcję zakończyli zabawami w klasy oraz wykonaniem przepięknych malowideł przy wejściu do szkoły. Nauka przez zabawę to nie tylko sposób na przyjemne spędzanie czasu. To także efektywna metoda edukacyjna, która stymuluje rozwój dzieci w różnych obszarach, od umiejętności społecznych po rozwój intelektualny.
Postać z warzyw – realizacja „Programu dla szkół” – 16.10.2024
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła po raz kolejny realizuje „Program dla szkół”, którego celem jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie
W ramach realizacji programu uczniowie klasy 2a i 2b omówili blok tematyczny „Owoce i warzywa”. W trakcie zajęć poznawali polskie warzywa dojrzewające późnym latem i jesienią. Rozmawiali o ich sposobach przetwarzania i przechowywania oraz o wartościach odżywczych różnych warzyw. Najciekawszą aktywnością dla uczniów w tym bloku okazało się wykonanie postaci z warzyw.
Lekcja przyrody klas pierwszych, 8.10.2024
W dniu 8 października klasy pierwsze naszej szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami – Katarzyną Mąką, Aleksandrą Gromadowską oraz Urszulą Marcinkowską, wybrały się na wycieczkę nad zalew wolbromski, gdzie miała odbyć się lekcja przyrody w praktyce. Pogoda tego dnia była idealna - piękne słońce świeciło na niebie, co sprawiło, że wszyscy byliśmy pełni entuzjazmu i gotowi do obserwowania przyrody jesienią.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od poszukiwania oznak jesieni. Zwracaliśmy uwagę na zmieniający się kolor liści drzew, poznaliśmy charakterystykę drzew liściastych i iglastych. Dowiedzieliśmy się, że drzewa liściaste zrzucają liście na zimę, a iglaste nie, oraz jakie dary może dać nam las, jak ważna jest jego rola i zachowanie przyrody w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Zbieraliśmy żołędzie, szyszki i grzyby. Obserwowaliśmy liście spadające z drzew. Podczas spaceru rozmawialiśmy o jesiennych zwyczajach zwierząt, słuchaliśmy śpiewu ptaków wśród drzew a na niebie szukaliśmy ich odlatujących kluczy. Jednym z najbardziej ekscytujących momentów wycieczki był czas poświęcony na obserwację drzew, roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podziwialiśmy pałki wodne, piękne grążele żółte rosnące na wodzie, łabędzie pływające po stawie.
Wycieczka nad nasz wolbromski zalew była doskonałą nauką poprzez praktyczne doświadczenia, dała dzieciom możliwość eksplorowania i odkrywania świata we własnym tempie. Dzięki niej dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak piękna i pełna życia jest nasza przyroda, a także przekonać się, jak ważna jest jej ochrona. Mamy nadzieję, że takie doświadczenia będą pozostawać z nami na zawsze i sprawią, że będziemy bardziej troskliwie dbać o świat, w którym żyjemy.
Dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń i nowych doświadczeń, czując się jak mali odkrywcy natury.
Dzień Edukacji Narodowej, 11.10.2024
Przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty, upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzień ten stanowi doskonałą okazję do podziękowania nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia.
W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 11 października uroczystą akademią. Atmosferę szkolnego święta zwiastowały galowe stroje oraz symboliczne róże w uczniowskich dłoniach.
Uczniowie tańcem, śpiewem, grą na bum-bum rurkach i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Inscenizacja wraz z żywiołowymi występami muzycznymi przygotowana została przez uczniów klas trzecich.
Po zakończonej części artystycznej serdeczne życzenia i podziękowania dla nauczycieli za podejmowany przez nich trud kształcenia i wychowywania przekazał Pan Dyrektor.
Igrzyska Dzieci Szkolnych - halowa piłka nożna
Udany występ zanotowali nasi reprezentanci w miejsko – gminnych zawodach halowej piłki nożnej. Dziewczynki w składzie: Tola Kuraś, Nina Banyś, Dominika Sajdak, Alicja Kowalik, Julia Dybich, Eliza Żelazna oraz drużyna chłopców: Oliwier Cupiał, Mateusz Rolka, Maksym Zelenskyi, Aleksander Wiercioch, Pałka Michał, Bartłomiej Kulka, Igor Pielka, Jakub Rusek, Aleksander Żurek, Szymon Woźniczko uplasowali się na pierwszych miejscach w swoich kategoriach wygrywając wszystkie swoje spotkania. Niebawem zawody powiatowe, na których to zmierzymy się z kolejnymi przeciwnikami. Gratulujemy.
Wycieczka kl. 2a, 3a, 3b, 03.10.2024
Dnia 03 października uczniowie klas 2a, 3a i 3b wybrali się na wycieczkę szkolną do Gliwic.
Pierwszą atrakcją było Funzeum, gdzie uczniowie odbyli niezwykłą podróż do świata kolorów i światła. Czekały tam na nas niezliczone interaktywne atrakcje. Oglądaliśmy trójwymiarowe obrazy, złudzenia optyczne, świetlne instalacje artystyczno-edukacyjne.
Kolejną atrakcją było Kolejkowo, które należy do największych makiet kolejowych w Polsce. W makietach jeździ 27 pociągów ciągnących 118 wagonów po blisko kilometrze torów. Tutaj odbyliśmy podróż po znanych miejscach Śląska, podziwiając autentycznie odwzorowane budowle regionu śląskiego np. dworzec, lotnisko. Z wielką uwagą przyglądaliśmy się życiu miniaturowych mieszkańców w ich miniaturowych miasteczkach.
Wycieczka dostarczyła uczniom moc niepowtarzalnych atrakcji, rozwinęła ich kreatywność, wzbogaciła wiedzę i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Lekcja muzealna w Oświęcimiu i Brzezince, 27.09.2024
27 września 2024 roku klasy VIII odbyły niecodzienną lekcję historii w Muzeum Martyrologii w Oświęcimiu i pobliskiej Brzezince. Wraz z przewodnikami, w grupach, zwiedzaliśmy niemiecki obóz koncentracyjny. Wchodziliśmy do budynków i baraków, w których przebywali więźniowie. Mijaliśmy miejsca przeznaczone na więzienne apele, w milczeniu oddaliśmy hołd pomordowanym przy ścianie śmierci obok bloku 11. Stanęliśmy w milczeniu przy hebrajskiej Księdze Imion. W milczeniu przeszliśmy przez blok komory gazowej. Z każdą chwilą nasza wycieczka była bardziej cicha i zadumana. Na zakończenie przeszliśmy w Brzezince trasę wzdłuż torów kolejowych, którymi w bydlęcych wagonach przywożono ludność różnych narodowości, by w bestialski sposób ich zamordować. Naszą wizytę zakończyliśmy symbolicznym zapaleniem zniczy i cichą modlitwą w intencji zamordowanych.
"Już pływam"
"Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego".
W tegorocznej edycji projektu biorą udział uczniowie klas 2-3.
Spacer w ramach Erasmus +, 27.09.2024
Outdoor learning to dziedzina pedagogiki popularna m.in. w Finlandii czy Norwegii. W chwili obecnej w Polsce dopiero zyskuje na znaczeniu. Zdobywanie wiedzy i umiejętności odbywa się podczas zajęć w plenerze. Natura jest środkiem, tłem oraz pretekstem do uczenia się. Charakterystycznymi formami wykorzystywanymi w outdoor learning są spacery, wędrówki, gry zespołowe na świeżym powietrzu.
Mając na uwadze korzyści płynące z filozofii krajów skandynawskich, i nie tylko, wychowawcy wraz z klasami 2a i 3a wybrali się na spacer „W poszukiwaniu jesieni”.
Pogoda była piękna, a otaczająca przyroda urocza, drzewa mieniły się pełną barwą ciepłych, jesiennych kolorów. Po drodze rozpoznawaliśmy różne rodzaje drzew, liści, owoców.
Zbieraliśmy kolorowe liście i słuchaliśmy odgłosów. Ze spaceru wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i ochoty na kolejne wyjście.
Zdobyte umiejętności i wiedzę przynieśliśmy ze sobą do klasy i włączyliśmy je do codziennej nauki.
Europejski Dzień Języków, 26.09.2024
26.09.2024 r. uczniowie klas V-VIII świętowali Europejski Dzień Języków, ubierając się w kolorach flag wylosowanych krajów, w koszulki, bluzy z napisami w językach obcych lub T-shirty drużyn piłkarskich z tych krajów.
W dniu 11 października odbyło się wręczenie nagród i dyplomów w ramach podsumowania międzyklasowego konkursu z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków wśród klas V—VIII.
Klasy przygotowały dekoracje sal lekcyjnych na temat wylosowanego przez siebie kraju. Komisja oceniła przygotowanie klas oraz przyznała punkty za: ciekawy sposób przedstawienia państwa, estetykę wykonania, przedstawione dodatkowe informacje i ciekawostki. Klasy dodatkowo mogły zaprezentować wybrany kraj na apelu w dniu 2 października, z czego skorzystały klasy, reprezentujące Grecję i Ukrainę.
Ostatnim etapem rywalizacji było rozwiązanie przez reprezentantów klas quizu na temat języków obcych i ciekawostek o wybranych krajach europejskich.
Po podsumowaniu dwóch etapów konkursu wyłoniono zwycięzców:
klasa 8b - I miejsce
klasy 6b i 7b - II miejsce
klasa 5c i 6a- III miejsce
Drugim konkursem organizowanym w ramach obchodów EDJ był konkurs indywidualny na najlepszy Calligram- ilustrację słowa w językach obcych. Uczniowie przygotowali bardzo dużo kreatywnych prac, spośród których zostały nagrodzone prace następujących uczniów:
Laura Majda, Jakub Wrona – I miejsce
Angelika Borowiecka, Kornelia Strózik – II miejsce
Eliza Żelazny, Zofia Majda – III miejsce
Dziękuję uczniom i wychowawcom za zaangażowanie oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Jolanta Haberka
Europejski Dzień Języków Obcych, 26.09.2024r.
Jednym z działań prowadzonych przez naszą szkołę w ramach projektu Erasmus + są obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. Tradycyjnie miały one na celu ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz korzyści płynących z nauki języków obcych.
26 września w naszej szkole uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju aktywnościach zorganizowanych przez swoich nauczycieli. Klasy I-IV miały do wykonania kilka zadań. Jednym z pierwszych było wykonanie plakatów na temat wybranych państw europejskich. Uczniowie mogli zaprezentować kontury tego kraju, najważniejsze zabytki, najsłynniejsze postaci, język urzędowy oraz charakterystyczne potrawy. Kolejnymi zadaniami było przygotowanie przebrania związanego z wybranym przez siebie krajem lub umieszczenie powitania w języku obcym na swoim ubraniu. Dzieci miały również możliwość nauczenia się piosenki „Panie Janie” w języku angielskim.
Dzięki obchodom Europejskiego Dnia Języków uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat krajów i języków europejskich, upewnili się, że znajomość języków pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć granice oraz przy okazji dobrze się bawić. Celem wszystkich zajęć było uświadomienie jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, czy poznawania nowych ludzi.12
Wycieczka do Motylarni, 24.09.2024
24 września klasy 2c i 3c wybrały się wraz z wychowawcami na pierwszą wycieczkę w tym roku szkolnym.
Wybraliśmy się do Motylarni w Ulinie Wielkiej. Jest to nie tylko ekspozycja żywych motyli tropikalnych i krajowych, ale też ośrodek edukacyjny. Zajęcia objęły prelekcję o roli motyli w środowisku i ciekawostki z ich życia, salę hodowlaną z mikroskopami i na koniec spacer w tropikalnej szklarni wśród motyli z całego świata. Podczas naszej wycieczki towarzyszył nam przewodnik, który w bardzo interesujący sposób opowiadał o świecie motyli. Motyle jadły nam z ręki, siadały na włosach. Będzie to niezapomniane wspomnienie.
Maria Dziuba
Aneta Gajowiec
Wycieczka klas 1a i 1b, 19.09.2024
19 września 2024 r. uczniowie z klas 1a i 1b z wychowawczyniami Katarzyną Mąką i Aleksandrą Gromadowską oraz pod opieką pań Sylwii Sikory i Ewy Dyduch byli na wycieczce w Ogrodzie Zwierza w Pojałowicach.
Dzieci oglądały, głaskały, karmiły i czyściły konie, na których potem mogły się przejechać. W międzyczasie usłyszały od gospodarzy prowadzących warsztaty wiele ciekawych informacji na temat budowy, maści, ras, karmienia koni oraz tego, jak należy się zachować, gdy te zwierzęta są w pobliżu, by nie zrobiły krzywdy.
Zespoły klasowe miały możliwość zintegrować się rywalizując na torze przeszkód i bawiąc się na placu zabaw.
Pobyt w stadninie zapewnił wszystkim niesamowite wrażenia oraz sprawił, że niektórzy uczniowie pokonali strach przed kontaktem z tymi pięknymi zwierzętami, jakimi są konie.
Wizyta kl. 1c i 2b w "Pasiece u Tytusa", 16.09.2024
16 września uczniowie klasy 1c i 2b wybrali się na wycieczkę do Nowej Góry do Pasieki i Zagrody Edukacyjnej u Tytusa, gdzie brali udział w warsztatach „Wrześniowe miodobranie”. Dzieci miały tego dnia bardzo dużo aktywności: z przygotowanego ciasta samodzielnie ulepiły chałkę, bułkę, rogala i obwarzanka, które następnie trafiły do pieca. Sadziły do doniczek ziarenka miododajnych roślin. Oglądały jak w środku wygląda ul i poznały pszczelą rodzinę, obowiązki pszczół i pracę pszczelarza. Z plastra wosku zwinęły swoją własną świeczkę. Jednak najwięcej emocji wzbudziło w dzieciach odsklepianie plastrów miodu i samodzielne wirowanie miodu w miodarce. Z wielkim apetytem zjadały potem ten pachnący miodek razem ze świeżo wypieczonym chlebem. Oczywiście był też czas na ruch i zabawę. Na małym boisku można było zagrać w piłkę a na placu rekreacyjnym pobawić się na karuzeli, huśtawkach, konikach i innych przyrządach. To był bardzo emocjonujący dzień. Do domu dzieci wróciły zmęczone ale szczęśliwe, i z „masą” prezentów: własnymi wypiekami, zasianym kwiatkiem, świeczką z wosku pszczelego i innymi, zakupionymi na miejscu prezentami. A my już planujemy kolejną wycieczkę.
Wychowawczynie: Urszula Marcinkowska i Edyta Oleksy wraz z Zuzanną Pałką i Wiolettą Pacią.
Bezpieczna droga do szkoły - spotkanie z policjantem, 9.09.2024
W piątek 9 września 2024 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami - pracownikami Komisariatu Policji w Wolbromiu. Tematem pogadanki była "Bezpieczna droga do szkoły". Uczestnikami były dzieci z klas 0 oraz uczniowie klas 1-4.
Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcili uczniów do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe, przestrzegali również najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Policjanci zwrócili uwagę na bezpieczeństwo dzieci nie tylko jako pieszych, ale również jako pasażerów samochodu i prawidłowe zapinanie fotelika oraz pasów bezpieczeństwa. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu oraz wykazali się dobrą znajomością znaków drogowych i zasad przechodzenia przez jezdnię.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie