Matematyka nie musi być postrachem. W formie zabawy może być nawet fajną zabawą. Przekonali się o tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Wolbromiu.
Właśnie zakończył się II Szkolny Tydzień Matematyki, który wpisał się do tradycji szkoły po zeszłorocznych obchodach święta matematyki, prowadzonych w ramach projektu Erasmus +.
Uczniowie, nawet ci najbardziej stroniący od rachunków i ułamków, przekonali się, że nauka nie zawsze musi być trudna i nudna. Matematyka otworzyła swoje bramy nawet dla najbardziej opornych, zachęcając do zdobywania wiedzy poprzez zabawę.
Pierwszym etapem w matematycznych zmaganiach było zrobienie plakatu z humorystycznym wierszykiem pt.: „To ja, liczba na 102”. Dzieci przy tej okazji uczyły się własności i różnych ciekawych cech wybranych liczb. Mogły też wykazać się inwencją twórczą, wyobraźnią i kreatywnością.
W kolejnym dniu naukowych potyczek odbył się Szkolny Turniej Matematyczny pod hasłem „Matematyka od kuchni”. Klasy starsze wzięły udział w Turnieju propagowanym przez Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve w ramach projektu obchodów Dni Matematyki , który składał się z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Projekt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Zadania przedstawione w formie prezentacji związane były z liczeniem i jedzeniem, ale również podejmowały tematykę zdrowego stylu życia, uprawiania sportu i dbania o zdrowie. Duch rywalizacji motywował wszystkich uczestników i walka do końca była bardzo zacięta, ale i wyrównana.
W godzinach popołudniowych uczniowie z wielką werwą i zapałem przystąpili do matematycznych podchodów, w których oprócz wiedzy potrzebna była także kondycja, spryt , spostrzegawczość i współpraca zespołowa. Podchody okazały się bardzo emocjonujące, bo znalezienie wylosowanego zadania nie zawsze było proste … a czas naglił.
W kolejnym dniu uczniowie wszystkich klas przystąpili do konkursu o tytuł Szkolnego Mistrza Rachunków. Każdy zacięcie rozwiązywał matematyczne labirynty, w których królowały rachunki pełne tabliczki mnożenia i działań na liczbach.
Każda klasa stanęła też w szranki rozwiązując matematyczne krzyżówki. W ten sposób uczniowie utrwalali poznane na lekcjach ważne pojęcia matematyczne.
W następnym dniu Tygodnia Matematyki na szkolnych korytarzach już na dobre zagościł duch rachunków i liczenia. Uczniowie klas starszych przygotowali konkurencje, gry i zabawy dla swoich kolegów. W trakcie przerw każdy mógł skorzystać z okazji i spróbować swoich sił w rachunkach, ułamkach , labiryntach, rebusach i zgadywankach matematycznych. Zainteresowanie było ogromne i dzieci z radością i chęcią brały udział w naukowej zabawie. W ten sposób zauważyły, że bez strachu można się uczyć i zdobywać nowe doświadczenia, które później przydadzą się na lekcjach i w życiu.
Zeszłoroczny udział w projekcie Erasmus + oraz szkoleniach z matematyki ,pozwoliły wprowadzić wiele nowych i ciekawych rozwiązań organizatorom tego przedsięwzięcia – nauczycielkom matematyki – paniom: Anecie Bąchor i Agnieszce Gamrat. Na pewno również tegoroczna edycja Szkolnych Dni Matematyki choć trochę zmotywuje uczniów do nauki i zdobywania wiedzy, a przy tym pokaże, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.
Gratulujemy zwycięzcom wygranej w konkursach, a uczniom, w których udało się zaszczepić chęć poszukiwania matematycznych ścieżek życzymy wytrwałości i dobrej zabawy.