Ogłoszenie

Erasmus + w ZSP

Nagłówek

Warsztaty ZERO WASTE, 21.03.2024

Zapraszamy do Galerii  

W dniu 21 marca, w pierwszym dniu wiosny, uczniowie przygotowujących się do wyjazdu do Portugalii na grupową mobilność w  ramach programu Erasmus + Edukacja Szkolna, wzięli udział w  warsztatach ekologicznych "Zero Waste" poprowadzonych przez  uczniów Zespołu Szkół w Wolbromiu wraz z panią Elżbietą Kowal-Siewiorek oraz panią Iwoną Chojnacką.

Podczas warsztatów uczniom ZSP przedstawiona została filozofia życia w duchu "Zero Waste" (Zero Odpadów) oraz zaprezentowane zostały przykłady  powtórnego wykorzystania odzieży: saszetka z nogawki dżinsów, osłony na butelki z rękawów swetra, torebki dziergane na szydełku z bawełnianych sznurków z podkoszulków.

Następnie młodzież wspólnie wykonała doniczki z plastikowych butelek ozdobione resztkami materiałów, a koszulki zyskały nowe życie dzięki dodatkom lub pomalowaniu odpowiednimi farbami. 

Uczennice LO poprowadziły też warsztaty z tworzenia naturalnych skrubów, gdyż jednym z pomysłów na zadbanie o planetę i nasze zdrowie jest tworzenie kosmetyków z drogocennymi składnikami naturalnymi.

Pomysły na ograniczenie odpadów przedstawione uczniom ZSP były ekologiczne i oszczędne i o to właśnie chodzi! 

Pani Jolanta Haberka, organizatorka wyjazdu do Portugalii, bardzo dziękuje paniom Elżbiecie Kowal-Siewiorek i Iwonie Chojnackiej za przyjęcie zaproszenia do przeprowadzenia warsztatów wraz ze swoimi uczniami z Zespołu Szkół w Wolbromiu.

 

Warsztaty kulturowe o Portugalii

7 i 14 marca 2024 r. miały miejsce warsztaty kulturowe w ramach działań przygotowawczych przed wyjazdem młodzieży z naszej szkoły do Portugalii, w ramach realizacji w ZSP Wolbrom projektu Erasmus + Edukacja Szkolna.

Podczas warsztatów rozmawialiśmy o kulturze portugalskiej oraz o tamtejszych zwyczajach. W temat ten wprowadziła nas pani Natalia Hidalgo Velasco, prowadząca warsztaty online w języku angielskim. Przedstawiła nam gatunek muzyczny tego kraju, fado, który powstał w XIX wieku w portowych dzielnicach Portugalii, głównie w Lizbonie.


                       

                

 

Pokazała nam również kultowe niebieskie płytki zwane Azulejos, które zdobią wiele budynków w Portugalii.

                                            

 

W dalszej kolejności pani Natalia zaznajomiła nas z kilkoma podstawowymi zwrotami z języka portugalskiego na przykład:

Óla-witam

Bom dia-Dzień dobry

Obrigado/a-dziękuje

Eu gosto de-ja lubię

Robiliśmy ćwiczenia z nowopoznanymi wyrazami, między innymi mieliśmy za zadanie napisać trzy rzeczy, które lubimy, i których nie lubimy.

 

                    

                 

 

         Przez ostatnie pół godziny drugiego spotkania mieliśmy czas na narysowanie logo Lizbony lub Portugalii na wzór logo miasta Porto lub korzystając z własnego pomysłu.

 

                   

                 

Igor Janik, 8a


 

Wizyta w Finlandii, 12-15.02.2024r.

W ramach projektu Erasmus + Akredytacja, grupa nauczycielek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu - Dagmara Zgadzaj, Małgorzata Janiec oraz Barbara Olewińska odbyły mobilność job shadowing do fińskiego przedszkola i szkoły podstawowej położonej w miejscowości Kaarina znajdującej się obok miasta Turku, byłej stolicy Finlandii. Mobilność odbyła się w pierwszym tygodniu ferii. Opiekunką i koordynatorką, która ciepło i serdecznie powitała grupę polskich nauczycielek była dyrektorka przedszkola “Pilke Aurora” - Charlotte Lundell, którą wsparł podczas pobytu w szkole “S:t Karins Svenska Skola”, wicedyrektor Fredrik Borg.

Pobyt w Finlandii i możliwość podpatrzenia pracy nauczycieli, przedszkolaków i uczniów był fantastycznym sposobem na zdobycie wiedzy, zrozumienie różnic kulturowych oraz zainspirowanie się nowymi metodami nauczania. Bogato wyposażone sale przedszkolne, pracownie szkolne, ich funkcjonalność oraz innowacyjny sposób prowadzenia zajęć oparty na skupieniu się na potrzebach rozwojowych dziecka wywarły na nas ogromne wrażenie. Jednym z celów job shadowing było poznanie filozofii tzw. outdoor learning, czyli edukacji na świeżym powietrzu. Odgrywa ona istotną rolę w systemie edukacyjnym w Finlandii, a surowy klimat tego kraju nie jest przeszkodą, lecz często inspiracją do tego rodzaju aktywności. Edukacja na świeżym powietrzu ma na celu nie tylko rozwijanie wiedzy, ale także budowanie silnych więzi między rówieśnikami oraz kształtowanie umiejętności życia w zgodzie z naturą.

Mamy nadzieję, że część podpatrzonych innowacji uda się nam zaadaptować w naszej szkole i przedszkolu a naturalną kontynuacją współpracy z fińską placówką będzie realizacja projektów etwinningowych.

M. Janiec, B. Olewińska, D. Zgadzaj

 

Wizyta w Finlandii i Norwegii, 12-15.02.2024r.

W dniach 12-14.02.2024r. odbył się kolejny wyjazd nauczycielek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wolbromiu w ramach projektu Erasmus + Akredytacja polegającego na międzynarodowej współpracy nauczycieli z różnych krajów.  Nasze nauczycielki – Dagmara Zgadzaj, Małgorzata Janiec, Barbara Olewińska,  Aleksandra Gromadowska, Paulina Konieczna, Maria Dziuba oraz Aneta Bąchor - odbyły mobilność job shadowing do przedszkola i szkół w Finlandii i Norwegii.

Pobyt w obu krajach i możliwość podpatrzenia pracy nauczycieli, uczniów i przedszkolaków był fantastycznym sposobem  na zdobycie wiedzy, zrozumienie różnic kulturowych oraz zainspirowanie się nowymi metodami nauczania. Bogato wyposażone sale przedszkolne, pracownie szkolne, ich funkcjonalność i innowacyjny sposób prowadzenia zajęć oparty na skupianiu się na potrzebach rozwojowych dziecka wywarły na nas ogromne wrażenie.

Jednym z celów job shadowing było poznanie filozofii tzw. outdoor learning, czyli edukacji na świeżym powietrzu. Odgrywa ona istotną rolę w systemie edukacyjnym w Finlandii, a surowy klimat tego kraju nie jest przeszkodą, lecz często inspiracją do tego rodzaju aktywności. Edukacja na świeżym powietrzu ma na celu nie tylko rozwijanie wiedzy, ale także budowanie silnych więzi między rówieśnikami oraz kształtowanie umiejętności życia w zgodzie z naturą.

Mamy nadzieję, że część podpatrzonych innowacji uda nam się zaadaptować w naszej szkole i przedszkolu a naturalną kontynuacją współpracy z fińską placówką będzie realizacja projektów etwinningowych. 

 

 

Formularz_rekrutacyjny_2024_zsp.pdf

Regulamin_rekrutacji_i_projektu_ERASMUS_2024.pdf

 

Lista osób zakwalifikowanych do projektu Erasmus + w roku szkolnym 2023/2024

 

Będkowski Mateusz

Domagała Paweł

Gajowiec

Michalina

Haberka

Agata

Janik

Igor

Kazibut

Szymon

Kluza

Natalia

Kuś

Antonina

Myszor

Krystian

Perek

Maria

Sikora

Amelia

Skorupa

Igor

Strzałka

Karol

Struzik

Michał

Tujko

Lena

Zając

Maria

Ziajka

Bartłomiej

 

 

 

 

Lista rezerwowych w kolejności alfabetycznej

 

  • Barczyk Alicja
  • Borowicz Nikola
  • Furman Maja
  • Grudzień Antoni
  • Koryto Maciej
  • Kulka Mateusz
  • Leks Szymon
  • Nawrot Maja
  • Pietrasik Jakub
  • Skoczeń Natalia
  • Skóra Julia
  • Ziółko Magdalena

 

 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolbromiu
    ul. Mariacka 28
    32-340 Wolbrom
  • (+32) 6441069

Galeria zdjęć