Ogłoszenie

Pedagog szkolny

---

Harmonogram pracy specjalistów

 w roku szkolnym 2023/2024

 

 

 HARMONOGRAM PRACY PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

Wioletta Pacia w roku szkolnym 2023/2024

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

 

7.30--15.30

Mariacka

 

-----------

 

 

-----------

 

 

8.00-15.30

Łokietek/ Przedszkole/Zerówka

 

 

8.00-10.00

Łokietek

 

11.45-12.30

Zajęcia grupowe

12.50-13.35

Zajęcia grupowe

15.30-16.00

Godzina dostępności

 

 

 

 

 

-----------

 

 

 

----------

 

 

 

 

8.00-8.45

Zajęcia grupowe Łokietek

9.00-12.00

Piłsudskiego/ Zerówka Mariacka  (co drugi tydzień wymiennie)

12.00-12.50

Zajęcia grupowe Łokietek

12.50-14.50- Zajęcia z Tyflo

15.00-15.30 Godzina Dostępności

 

8.00-10.00

Łokietek

Zajęcia grupowe

HARMONOGRAM PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO I SPECJALNEGO Małgorzata Sosnowska

8.00-11.30

13.45-14.45

8.45-14.45

7.40-11.30

13.30-14.45

                   8.00-10.40

                   11.30-12.30

8.45-11.30

13.35-14.45

8.00-11.30

 (Łokietka)

11.45-12.45

Godzina konsultacyjna (Mariacka)

13.45-15.00

Zajęcia grupowe

(Mariacka)

 

8.45-9.30

(Mariacka)

9.30.-11.30

Przedszkole

12.30-13.35

Zajęcia grupowe (Mariacka)

13.35-14.45

(Mariacka)

7.40-9.50

(Łokietka)

10.00-11.30

Przedszkole

13.30-14.45

(Mariacka)

8.00-8.30

(Mariacka)

8.40-10.40

Przedszkole

11.30-12.30

(Mariacka)

8.45-11.30

(Mariacka)

13.35-14.35

Zajęcia grupowe                    (Mariacka)

 

HARMONOGRAM PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO  Aneta Gajowiec

8.45-9.45

7.45-9.45

7.45-8.45

7.45-8.45

 

Mariacka

Mariacka

Mariacka

Mariacka

 

HARMONOGRAM PRACY PEDAGOGA SPECJALNEGO Sylwia Sikora

 

 

12.00-13.00 Przedszkole

 

11.00-12.00

Przedszkole

 

 

Przemoc na ekranie – gry, filmy i wiadomości

 

Telewizja i Internet są niewątpliwie stałymi elementami życia współczesnych dzieci i młodzieży. Niezliczone przykłady pokazują, że młodzi ludzie nie są w stanie wyobrazić sobie świata, w którym brakuje tych mediów. To tam szukają wiedzy i rozrywki, nawiązują relacje, komunikują się. To, co na ekranach widzą dzieci, wpływa na to, jak postrzegają rzeczywistość. W tym artykule skupię się na skutkach oglądania przemocy przez młodych.

Przemoc na ekranie  – gry i wiadomości

Wielokrotnie rozmawiałam z rodzicami dzieci w wieku szkolnym o ich obawach dotyczących zagrożeń, z którymi stykają się uczniowie.

Najczęściej opiekunowie wyrażali niepokój związany z rodzajem gier komputerowych, po które sięgają ich pociechy i czasem, który im poświęcają. Wymieniali te tytuły gier, w których dzieci i nastolatki stykają się z różnymi formami przemocy - agresją, zabijaniem, zadawaniem bólu. Podkreślali, że starają się kontrolować, jak dzieci korzystają z komputerów, bo według nich granie na pewno pozostawia ślad w psychice. Dyskutowali na temat podniesienia poziomu agresji u graczy.

Jednak już surfowanie w Internecie budziło mniej obaw, szczególnie u tych rodziców, którzy instalowali programy blokujące czy monitorujące na urządzeniach, z których korzystały dzieci.

Jeszcze mniej czasu dorośli poświęcali na sprawdzanie, co ich pociechy oglądają w telewizji. W wielu domach dzieci i nastolatki mają w swoich pokojach odbiorniki telewizyjne – często stale włączone. Rodzice zwracają uwagę na oglądane bajki i filmy,  ale myśląc o przemocy na ekranie, rzadko pod tym kątem analizują przekaz, jaki płynie z programów informacyjnych.

Wiadomości prezentowane w serwisach podkreślają drastyczność relacjonowanych wydarzeń. Ze szczegółami opisywane są katastrofy, wypadki, chuligańskie wybryki, sceny z działań wojennych, okoliczności morderstw. Niewiele miejsca pozostaje na pozytywne informacje. Dorośli osiągnęli już dojrzałość psychiczną i mają (przynajmniej w teorii) wiedzę na temat sposobów radzenia sobie z nadmiarem złych wiadomości. Należy pamiętać, że dzieci nie mają takich kompetencji, a nastolatkowie (ze swoją silną reaktywnością emocjonalną) są na taki przekaz szczególnie wrażliwi.

Oglądanie przemocy – zmiany w psychice dziecka

Przemoc oglądana na ekranie wywołuje zmiany w psychice dziecka. Nie zawsze będzie to wzrost brutalnych zachowań. Skłonności do przemocy drzemią w genach, zaburzeniach psychicznych, chorobach somatycznych, stanach przemęczenia i przewlekłego stresu oraz w wielu innych czynnikach. Gry z dużą dawką przemocy czy brutalne sceny w filmach mogą zwiększyć problemy z agresją, ale raczej u tych osób, u których już one występują. U zdrowych i wychowywanych w poczuciu bezpieczeństwa oraz akceptacji dzieci będą to raczej problemy przejściowe.

Dużo większym zagrożeniem jest zmniejszenie empatii. Młodzi ludzie z nieukształtowanym jeszcze systemem nerwowym obojętnieją na zło, które staje się dla nich naturalnym zjawiskiem w relacjach międzyludzkich. Taki wypaczony obraz świata i społeczeństwa będzie powodował niechęć do zaangażowania, do wspierania i pomocy słabszym. W konsekwencji pojawia się zobojętnienie na wszystko, co nie dotyczy bezpośrednio ich samych. Gdy młody człowiek sam znajdzie się w trudnej sytuacji, pojawia się u niego  bezradność, wynikająca z przekonania, że każdy człowiek musi sam radzić sobie z problemami, a szczęścia doświadczają tylko najsilniejsi.

Brutalne sceny, wiadomości, które najpierw budzą przerażenie, a potem powszednieją (choć nie zmienia to ich siły oddziaływania na psychikę), powodują powstawanie u młodszych dzieci stanów lękowych, nadpobudliwości, nadmiernej lękliwości, kłopotów ze snem. Maluchy boją się zostać same w domu, przeraża je ciemność. Zdarza się, że  budują sobie obraz siebie i świata na podstawie przeżywanych na ekranie lub w grach scen: agresja i zło są wszechobecne, ale one mają przecież możliwości superbohaterów czy też kolejne szanse na życie.


 

Dobre reakcje rodziców na przemoc w mediach i grach

Najważniejsze to pamiętać, że dzieci uczą się świata, naśladując dorosłych, więc dobrze jest zacząć od rewizji swoich nawyków dotyczących korzystania z telewizji i Internetu, w tym gier. Można wprowadzić w życie zasady, które będą pozwalały na wykorzystanie potencjału telewizji i Internetu bez szkody dla psychiki dziecka.

  1. Telewizor i komputer, telefon z dostępem do Internetu to narzędzia, z których korzysta się w razie potrzeby – włączane są w konkretnym celu. Nie sięgajmy po nie w czasie rozmów, posiłków, nauki czy snu. Pozwola to rodzicowi nie tylko na większą kontrolę treści, które docierają do dziecka, ale poprawia relacje i poczucie bezpieczeństwa w rodzinie, daje możliwość poświęcenia większej uwagi dziecku oraz poprawia komunikację.
  2. Wspólne oglądanie programów telewizyjnych – także tych dedykowanych dzieciom. Pozwala to na podjęcie rozmów o treściach nieodpowiednich dla dziecka. Wyjaśnienie kontekstu obserwowanego zjawiska daje szansę na zmniejszenie oddziaływania treści nasyconych przemocą i okrucieństwem, a także na przekierowanie uwagi dziecka na treści pozytywne.
  3. Wspólne dokonywanie wyboru gier, z których korzysta dziecko – zamiast zabraniać, rodzic wspólnie z dzieckiem sprawdza i analizuje treści promowane przez gry.
  4. Kontrola rodzicielska stron internetowych, do których dziecko ma dostęp – w przypadku nastolatków warto mówić o oddziaływaniu oglądanych treści na psychikę (przemoc, agresja, treści satanistyczne, pornografia itd.).
  5. Zachęcanie dziecka do rozwijania znajomości i przyjaźni w „realu” –  zapraszanie do domu koleżanek i kolegów dziecka, bycie aktywnym i zachęcanie do wspólnego spędzania czasu (wypady rowerowe lub piesze wycieczki, wyjścia na basen czy na plac zabaw, ciekawe zajęcia w domu lub poza domem).

Dbaj o dobre relacje i pełne zaufanie swojego dziecka. Im lepiej Wam będzie ze sobą, tym więcej się dowiesz o tym, czego doświadcza Twoje dziecko, a wtedy masz szansę działać.   

Maria Tuchowska
Nauczyciel dyplomowany, polonista i teolog. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą w placówkach integracyjnych różnego poziomu, edukator, coach, przeprowadziła ok. 600 szkoleń z zakresu kompetencji psychospołecznych nauczycieli, prawa oświatowego, pracy z dziećmi i młodzieżą z różnego typu zaburzeniami. Specjalizuje się również w tematyce dotyczącej zagadnień związanych z obecnością rodziców w szkole.

 

 

BEZPIECZNE FERIE 2024

Drodzy uczniowie z okazji zbliżających się ferii zimowych chcielibyśmy życzyć Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki wszystkim brak czasu. Mamy nadzieję, że zasady, o których wam przypomnimy będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU I PODCZAS KULIGÓW:

  1. Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i zbiorników wodnych
  2. Do zjeżdżania wybieramy teren pozbawiony drzew i nierówności, bo grozi to wywrotką
  3. Zachowajmy bezpieczeństwo podczas saneczkowania, nie chodźmy po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajmy z pagórków na butach
  4. Nigdy nie doczepiajmy sanek do samochodu
  5. Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy
  6. Rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu, z kamieniami, ani innymi twardymi przedmiotami w środku, bo możemy komuś zrobić krzywdę
  7. Nigdy nie celujmy śnieżkami w twarz
  8. Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego
  9. Nie rzucamy również śnieżkami w pieszych ani w okna domów
  10. Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie wolno jeździć po zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się na nich załamać
  11. Ślizgamy się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska

 

  1. Nigdy nie wbiegajmy na lód, pod którym się ktoś załamał; szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi pęknięciami i rysami
  2. Co robić sytuacji, gdy załamie się pod nami lód:

●   zachować spokój

● unikać gwałtownych ruchów

● za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód

● należy rozłożyć szeroko ręce zwiększając w ten sposób kontakt z pokrywą lodową

● należy starać się wydostać z wody ostrożnie podciągając się na rękach

● pamiętajmy, że w lodowatej wodzie można przebywać tylko przez kilka minut – dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem organizmu

● gdy wydostaniemy się na powierzchnię lodu poruszajmy się w kierunku brzegu w pozycji leżącej tak, aby zmniejszyć nacisk na lód

● cały czas należy wzywać pomoc

13. Co robić, gdy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód:

● sprawdzamy i oceniamy swoje bezpieczeństwo

● wzywamy pomoc

● próbujemy podać szalik, linę, sanki itp. (jeśli to bezpieczne) osobie poszkodowanej, pamiętając o tym, by nie zbliżać się zbytnio do tej osoby

● po wydobyciu osoby poszkodowanej z wody należy ją przykryć jeśli to możliwe czymś ciepłym 

● następnie należy czekać na wezwaną pomoc

14. Kulig organizujemy wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej

  1. Podczas zabaw na śniegu i na lodowisku pilnujemy swoich wartościowych przedmiotów. W razie możliwości przedmioty tj. portfel lub telefon komórkowy oddajemy do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie
  2. Co ważne na zabawy na śniegu należy ubierać się odpowiednio do panującej na dworze temperatury i  pamiętać o tym, by przed wyjściem na mróz posmarować kremem ochronnym słabo osłonięte lub słabo zabezpieczone części ciała (tj. uszy, nos, policzki, palce u rąk i nóg), po to, by zapobiec odmrożeniom

 

 ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII SPĘDZANYCH W GÓRACH:

1. Bezpieczeństwo na szlaku:

● Zanim wyjdziemy w góry sprawdzamy prognozę pogody – w przypadku wysokiego zagrożenia lawinowego lub innych niebezpieczeństw rezygnujemy z wycieczki

● Przygotujmy się – zapoznajmy się z najważniejszymi informacjami o masywie górskim,     w który się wybieramy

●  Wychodzimy w góry zawsze w towarzystwie osoby dorosłej (rodzica, opiekuna lub wychowawcy)

● Wychodząc w góry, w miejscu pobytu, zawsze pozostawmy wiadomość o trasie swojej wycieczki i planowanej godzinie powrotu

● Dopasujmy rodzaj szlaku do własnych możliwości – weźmy pod uwagę swoje zdrowie, kondycję, wiek, a także warunki atmosferyczne

2. Podstawowy ekwipunek:

● Podstawą dla każdego miłośnika gór powinno być wygodne obuwie

● W waszych plecakach powinny się także znaleźć: kurtka chroniąca przed opadami i wiatrem, zapasowa ciepła odzież (m.in. skarpety, rękawiczki i czapka), podręczna apteczka, jedzenie i napoje, latarka, mapa i kompas, a na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (pamiętajmy, że do ich używania niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie)

● W waszych plecakach koniecznie powinien znaleźć się też telefon komórkowy -  z naładowaną baterią i zapisanymi numerami do:

- Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - 601 100 300 (z telefonów komórkowych) oraz z

- numerem 112 – czyli ogólnoeuropejskim numerem alarmowym

● Przed wyruszeniem na szlak, w książce adresowej swojego telefonu warto jeszcze zapisać kontakty ICE (ajs) - czyli numery telefonów osób, które należy powiadomić w razie wypadku. ICE (ang. In Case of Emergency) to ogólnoświatowy symbol ratujący życie.         W razie potrzeby pozwala ratownikom na kontakt z osobami, które posiadają ważne informacje o poszkodowanym, takie jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby itp. Numery do osób mogących udzielić informacji na Twój temat zapisz w telefonie jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.

2. Bezpieczeństwo na stokach:

● Bezpieczne ferie na stoku zacznijmy od kupna kasku. Polskie prawo nakazuje noszenie kasku osobom poniżej 16. roku życia, lepiej jednak w każdym wieku pamiętać o tej ochronie. Przed kupnem sprawdźmy, czy kask ma symbol CE (czyli spełnia unijne wymogi dot. bezpieczeństwa użytkowania). Prawidłowo dobrany powinien z przodu sięgać brwi, z tyłu nie opierać się o szyję i nie pozostawiać miejsca pomiędzy wyściółką a głową

● Jadąc na narty, zawsze zabierajmy też porządne okulary przeciwsłoneczne lub gogle; szczególnie, jeśli planujemy jeździć w wyższych partiach gór. Uwaga, zakładamy je również w pochmurne dni (śnieg odbija promieniowanie, a jego siła wzrasta wraz z wysokością, na której się znajdujemy). Jazda bez okularów grozi ślepotą śnieżną, a w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zwyrodnień w oku i zaćmy. Okulary czy gogle kupujemy tylko z filtrem UV. Najlepiej mieć dwie pary: ciemniejszą, na słoneczne dni i jaśniejszą, na dni pochmurne. Jeśli decydujemy się na jedną parę, najbardziej uniwersalna będzie kategoria 2, przepuszczająca do ok. 40% światła

● Bezpieczne ferie zapewnimy sobie tylko wtedy, gdy oprócz ochraniaczy zadbamy               o właściwe kosmetyki. Mróz, wiatr i odbijające się od śniegu słońce to prawdziwa mieszanka wybuchowa dla cery. W kosmetyczce pań, panów i dzieci najważniejszy więc będzie krem ochronny z wysokim filtrem, przynajmniej 20. Pamiętajmy, że im wyżej, tym mocniej operuje słońce. Smarujemy wszystkie odkryte partie ciała – dłonie, twarz i uszy.

● Pamiętać należy także, że umiejętność dobrej, a nawet bardzo dobrej jazdy na nartach czy snowboardzie nie przekłada się na poziom bezpieczeństwa tego kogoś i innych. Tym bardziej, że pojęcie dobrze lub bardzo dobrze jeżdżącego jest pojęciem czysto teoretycznym, subiektywnym i w wielu wypadkach odmiennym. Nigdy nie należy być za pewnym siebie. Drobny dystans do siebie i swych umiejętności jeszcze nikomu nie zaszkodził.

● Oczywiście nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od naszych zachowań podczas jazdy, ale także od wielu zachowań poprzedzających jazdę na nartach czy snowboardzie tj. stopień przygotowania fizycznego przed rozpoczęciem sezonu, doboru tras / ośrodków na planowany urlop do posiadanych umiejętności, odpowiedniej konserwacji, sprawdzenia    i doboru sprzętu do wagi, wzrostu, umiejętności – pamiętajmy o rozgrzewce przed pierwszym zjazdem oraz innych czynnikach zewnętrznych takich jak np. odpowiednio przygotowana infrastruktura na stoku (np. stopień przygotowania tras i ich zabezpieczeń), warunki pogodowe (np. mgła), rodzaj śniegu (np. mokry, ciężki), tłok na stoku. Zagrożeń tych niezależnych od nas jest wiele, także nie dokładajmy jeszcze ich od siebie.

● Niewątpliwym ważnym aspektem odnoszącym się do naszego bezpieczeństwa na stoku jest konieczność np. unikania siadania na stoku gdzie popadnie, a zwłaszcza na środku nartostrad. Dobrze jest też poznać dokładnie teren, po którym się poruszamy – gdzie są rozmieszczone armatki śnieżne, gdzie być może wystają jakieś kamienie, gdzie jest lód czy muldy, których tak często wielu z nas nie toleruje i nie potrafi się na nich zachować

● Dobrze jest znać DEKALOG NARCIARSKI:

  1. Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami. Mając na względzie swoje bezpieczeństwo dbajmy również o bezpieczeństwo innych i zachowujmy się tak aby maksymalnie zminimalizować ryzyko szkody dla kogokolwiek. My sami jesteśmy odpowiedzialni m.in. za dobrany sprzęt i panowanie nad nim. Także zastanówmy się 3 razy, czy rzeczywiście najnowsza techniczna nowinka jest dla nas najlepszym rozwiązaniem.
  2. Dostosujmy swoją prędkość podczas jazdy na nartach czy snowboardzie do umiejętności, warunków panujących na stoku, rodzaju i stanu trasy i natężenia ruchu. W razie potrzeby zawsze powinniśmy mieć możliwość nagłego zatrzymania się czy skrętu.
  3. Dobierzmy taki tor jazdy, aby uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu znajdującymi się poniżej nas/ przed nami. Pamiętajmy, że oni mają zawsze pierwszeństwo.
  4. Wyprzedzać można z każdej dowolnej strony, aczkolwiek z zachowaniem odległości zapewniającej przestrzeń osobom znajdującym się poniżej, do wykonywania wszelkich ich manewrów.
  5. Po zatrzymaniu się w drodze małej przerwy na stoku pamiętajmy, aby być wówczas na skraju nartostrady, a nie na jej środku. Przed włączeniem się do ruchu należy spojrzeć  w górę i w dół czy można to zrobić bez zagrożenia dla siebie i innych.
  6. Starajmy się nie zatrzymywać w miejscach zwężeń czy o ograniczonej widoczności. Po upadku natychmiast jak tylko to możliwe usuńmy się z toru jazdy na skraj trasy.
  7. Podchodzić i schodzić można jedynie skrajem trasy. Przy złej widoczności zejdźmy    z trasy. Pamiętajmy także, że trasy narciarskie są z założenia przeznaczone do ruchu jednokierunkowego – w dół.
  8. Zwracajmy uwagę i przestrzegajmy podczas jazdy na nartach czy snowboardzie oznakowań w postaci tablic i innych znaków na stoku.
  9. Pomóżmy poszkodowanemu, jeśli znaleźliśmy się akurat w pobliżu wypadku. Pamiętajmy, że każdy z nas może znaleźć się na miejscu tego kogoś.
  10. Posiadajmy zawsze przy sobie na stoku dokument tożsamości, aby w razie wypadku, jako poszkodowany bądź sprawca móc podać i uwiarygodnić swoje dane osobowe.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII W DOMU I POZA DOMEM:

  1. Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem
  2. Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu
  3. Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny
  4. Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania
  5. Nie ufajmy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów
  6. Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto wziąć ze sobą ciepły napój  w termosie
  7. Kiedy zauważymy obcego psa:

● nie podchodźmy do niego blisko

●  nie uciekajmy ani nie odwracajmy się do psa tyłem

 ● nie krzyczymy ani nie machamy rękoma

● unikamy patrzenia psu prosto w oczy

● opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok

● możemy kilka razy zamrugać – to sygnał uspokajający dla zwierzęcia

● należy wycofywać się ustawiając się bokiem do psa

● jeśli pies zaczyna iść w naszą stronę zatrzymujemy się i ponownie kilka razy mrugamy oczami

  1. Należy tez pamiętać o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewnią nam wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze
  2. Przebywając w domu z pewnością wielu z was będzie korzystało ze wspaniałego wynalazku jakim jest Internet. Jest on kopalnią wiedzy, należy jednak nie zapominać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy. Musimy więc wszyscy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci:

● nigdy nie podajemy swoich danych osobowych – posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy czy numer szkoły

● trzeba mówić, gdy cos jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie trzeba powiedzieć o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Można również skontaktować się ze specjalistami od spraw bezpieczeństwa w Internecie pod adresem strony internetowej: Helpline.org.pl lub dzwoniąc pod numer 800 100 100

● nigdy nie wolno ufać osobom poznanym w sieci – jeśli planujesz spotkanie z taką osobą zawsze poinformuj o tym swoich rodziców

● zabezpiecz swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów

● zawsze stosuj zasady NETYKIETY – stosuj się do zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu czyli do regulaminu stworzonego przez samych Internautów

 

ŹRÓDŁO INFORMACJI :KMP BIAŁYSTOK

 

 

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać. Z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Również w naszej szkole podczas lekcji z wychowawcami przybliżona została uczniom tematyka praw i obowiązków każdego dziecka.

Uczniowie - „dzieci” rozwiązywały rebusy, wykonywały prace plastyczne, odbywały się pogadanki. Miały możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych o tematyce praw i obowiązków. Klasy IV przygotowały przepiękne KODEKSY ŻYCZLIWOŚCI, które zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym, które w tym dniu były pełne niebieskiego koloru, a to za sprawą strojów w niebieskim kolorze na znak solidarności.
Dobry humor towarzyszył wszystkim od rana również na ulicy Łokietka. Wiele atrakcji przygotował Samorząd Uczniowski.

Podczas tegorocznej edycji Światowego Dnia Życzliwości można było napisać życzliwą wiadomość do koleżanki i kolegi, nauczyciela czy pracownika szkoły. Pisanie życzeń sprawiło wszystkim dużo radości. Do akcji przyłączyło się również wielu nauczycieli. Była to świetna okazja do wymiany sympatii.
Cała społeczność szkolna była zaangażowana w to, aby ten dzień stał się bardzo ważny. Oba budynki były pełne słońca i uśmiechu, a to za sprawą żółtego koloru, który 21 listopada wypełnił korytarze szkolne.

Samorząd Uczniowski w tym dniu miał pełne ręce roboty. Wybieraliśmy najbardziej żółtą klasę, najżyczliwszą uczennicę lub najżyczliwszego ucznia. Tańcom, hulankom, swawolom, życzeniom uśmiechu, radości oraz gestom sympatii nie było końca.

22 listopada (w środę) w czasie lekcji wychowawczej uczniowie klas 5 – 8 uczestniczyli w apelu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Krótką część artystyczną przygotowali uczniowie z klas: 5c, 7a, 7b oraz 7c. Popisami tanecznymi zachwycił publiczność Julian Piputa z kl. 7c. Następnie pani pedagog zaprosiła wszystkich na spotkanie z kurator Panią Martą Kućmierz. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienia dotyczące konsekwencji łamania prawa przez nieletnich, roli kuratora rodzinnego w tej dziedzinie, zachowań ryzykownych i niedopuszczalnych. Młodzież miała możliwość dowiedzieć się jakie środki może zastosować sąd wobec osoby nieletniej, łamiącej prawo.

Spotkanie z pewnością poszerzyło świadomość uczniów szkoły na temat odpowiedzialnego postępowania wobec innych oraz konsekwencji w razie łamania norm i zasad społecznych.

Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oraz Dnia Życzliwości i Pozdrowień pokazały, jak ważne są małe gesty i magiczne słowa, których w ciągu tych trzech dni nie brakowało.

Społeczność uczniowska bardzo aktywnie celebrowała to ważne i jak można było zauważyć, potrzebne wydarzenie. Najżyczliwsi uczniowie naszej szkoły otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz plakietki „NAJŻYCZLIWSZY”.

Samorząd Uczniowski oraz Zespół Pedagogów ZSP dziękuje wszystkim wychowawcom, nauczycielom i rodzicom, którzy przyłączyli się do akcji.
Bardzo ważne jest bowiem to, aby mieć świadomość, że należy być życzliwym i serdecznym dla siebie nie tylko 21 listopada, ale każdego dnia. Niech moc życzliwości pozostanie z nami na długo.

 

 

Informacja z MOPS w Wolbromiu

 

Informujemy, że w dniu 31 października 2023 roku (wtorek) w godzinach od 16.00 do 18.00    w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (przyziemie) w Wolbromiu odbędą się warsztaty dla rodziców.

W trakcie spotkania omówione zostaną kwestie wpływu nadużywania alkoholu oraz przemocy domowej na funkcjonowanie rodziny. Poruszone zostaną problemy wychowawcze i sposoby ich rozwiązywania.

Zachęcamy do udziału.

Dane do kontaktu:

Agnieszka Trzaska - Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania, Koordynator ds. Uzależnień

  1. 644 10 75, komisja@mops.wolbrom.pl

 

 

 

 

 

Bezpieczne ferie zimowe 2023

Ferie to krótki, ale bardzo potrzebny czas w życiu dziecka, który można przeznaczyć na zabawę i odpoczynek. Niezależnie od tego, czy ferie zimowe będą spędzone na wyjeździe, czy w domu należy w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE ZABAW NA ŚNIEGU, LODOWISKU:

  1. Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg
    i zbiorników wodnych.Do zjeżdżania wybieramy teren pozbawiony drzew
    i nierówności, bo grozi to wywrotką.
  2. Zachowajmy bezpieczeństwo podczas saneczkowania, nie chodźmy po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajmy z pagórków na butach.
  3. Nigdy nie doczepiajmy sanek do samochodu.
  4. Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
  5. Rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu,
    z kamieniami, ani innymi twardymi przedmiotami w środku, bo możemy komuś zrobić krzywdę
  6. Nigdy nie celujmy śnieżkami w twarz.
  7. Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
  8. Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie wolno jeździć po zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się na nich załamać.

Decyzje dotyczące samodzielności dzieci są niezwykle trudne dla każdego rodzica. Jeśli pociecha jest już nieco starsza i w okresie ferii pozostaje sama w domu na jakiś czas lub ma też pozwolenie na samodzielne wychodzenie, kluczowe jest, aby przestrzegało kilku bardzo ważnych reguł bezpieczeństwa:

  • Podczas nieobecności opiekunów nikogo nie można wpuszczać do środka.
  • Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem.
  • Poza domem nie należy rozmawiać z nieznajomymi osobami, a tym bardziej nie można przekazywać im informacji – ani o sobie, ani o swoich najbliższych. Nie można też korzystać z zaproszeń obcych na spacer lub wejścia do nieznanego samochodu.
  • Wychodząc na dwór, gdy już za oknem zapada zmrok, trzeba być dobrze widocznym. Niezmiernie pomocne okażą się wszelkie elementy odblaskowe, które można przyczepić do kurtki. Mogą to być m.in. opaski, kamizelka czy naklejki.
  •  Korzystając z internetu – na telefonie lub na komputerze – nigdy nie należy rozmawiać z nieznajomymi. Przy każdej próbie takiego kontaktu dziecko zawsze powinno poinformować o tym swoich rodziców. Obca osoba w wirtualnym świecie może być oszustem, który podszywa się pod rówieśnika lub kolegę.
  • Przed wyjściem z domu warto pamiętać o zasadzie ubierania „na cebulkę”..
  • Wiadomości, komentarze, polubienia i wiele, wiele innych możliwości kontaktu wirtualnego z kolegami i koleżankami dają portale społecznościowe. Tak jak
    w życiu codziennym, tak również w sieci obowiązują zasady kulturalnego zachowania.

 

Życzymy Wam drodzy uczniowie
bezpiecznego wypoczynku!

 

                                                                  Aneta Gajowiec
                                                                                               Sylwia Sikora

 

Wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz spełnienia marzeń z okazji nadchodzącego Nowego Roku

 

Bezpieczenstwo_dzieci_zima.pdf

 

Światowy Dzień Praw Dziecka. Dzień życzliwości  i dobrych słów, 21.11.2022

Dnia 21 listopada, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i tolerancji, połączony z Dniem Praw Dziecka.

Uczniowie w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko, by pokazać jedność z Unicef, który dba o dzieci, ich prawa i zdrowie.

W tę akcję włączył się Samorząd Uczniowski , który wraz z opiekunami i Panią Pedagog- Małgorzatą Sosnowską podjął różnego rodzaju działania. Głównym założeniem tego dnia było propagowanie życzliwości, uprzejmości, dobrego i kulturalnego traktowania innych.

Uczniowie klas 5- 8 przekazywali sobie przez skrzynkę życzliwości  miłe słowa, dobre myśli, a niektórzy także przeprosiny. Samorząd Uczniowski dopilnował, by wszystkie przekazane im liściki trafiły do właściwego odbiorcy. Zapominalscy mogli wykorzystać porozwieszane w różnych miejscach zrywki  z dobrymi słowami. Można było jedną kolorową karteczką powiedzieć ważne słowa: „dziękuję”, "dobrze, że jesteś", "lubię Cię”, "źle by było bez Ciebie” i wiele innych.

Każda klasa na ten dzień udekorowała drzwi do swoich pracowni, na których pokazała, jak ważna jest w życiu życzliwość, uprzejmość, tolerancja. To była świetna lekcja  bycia lepszym.

Działania związane z prawami dziecka miały swój oddźwięk w kolejnych dniach.

Klasy młodsze  w  piątek 18 listopada wzięły udział w przedstawieniu "Komunikacja bez przemocy".  Miało ono charakter  "podróży w czasie". W trakcie przedstawienia poruszano znaczenie pojęć takich jak komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna, plotka, gest, konflikt oraz przemoc. 

Celem było zestawienie dwóch zupełnie różnych sposobów komunikacji, tj. tych z czasów przeszłych, w których porozumiewano się bez telefonów komórkowych czy Internetu, oraz współczesnych, przesączonych coraz nowszymi technologiami. Miało to na celu przekazanie uczniom jak ważna i wyjątkowa jest bezpośrednia rozmowa z drugim człowiekiem, wolna od wulgaryzmów, przemocy, oceniania czy pozbawiona empatii. Na koniec tego występu przeprowadzono również zabawy podsumowujące spotkanie.

We wszystkich  klasach były przeprowadzane pogadanki, oglądane filmiki o prawach dziecka.

 

Spotkanie z policjantem - "Bezpieczna droga do szkoły"

7 września 2022r. odbyła się prelekcja policjanta Pana Tomasza Koniecznego z Komisariatu z Wolbromia. Podczas wystąpienia poruszony był temat m.in.: bezpieczeństwa w drodze do szkoły, konieczności noszenia odblasków, zachowania w kontakcie z nieznajomymi, bezpieczeństwa w Internecie.

W prelekcji wzięły udział klasy 1,2,3 4 oraz oddziały 0.

 

 

WAKACJE

ŻYCZYMY WSZYSTKIM UCZNIOM MIŁYCH

I BEZPIECZNYCH WAKACJI

 

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

 

  1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
  2. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
  3. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
  4. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
  5. Nie rozmawiaj z obcymi.
  6. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
  7. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
  8. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
  9. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
  10. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
  11. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
  12. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  13. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
  14. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
  15. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
  16. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
  17. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
  18. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
  19. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
  20. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
  21. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
  22. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
  23. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
  24. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

 

KONKURS Z OKAZJI DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie informatycznym DBI, który w tym roku przypada 8 lutego. Temat: Bezpieczne korzystanie z Internetu, zagrożenia w sieci.

Konkurs dla trzech kategorii wiekowych:

  1. Klasy 2-3-4, plakat format A3, technika dowolna, metryczka z imieniem, nazwiskiem i klasą na odwrocie pracy z dopiskiem Konkurs DBI
  2. Klasy 5-6, plakat format A3, technika dowolna, metryczka z imieniem, nazwiskiem i klasą na odwrocie pracy z dopiskiem Konkurs DBI.

lub do wyboru

Wiersz, napisany na komputerze w dowolnym edytorze tekstu, sformatowany według własnego pomysłu, wydrukowany i podpisany imieniem, nazwiskiem i klasą.

  1. Klasy 7-8, wiersz, napisany na komputerze w dowolnym edytorze tekstu, sformatowany według własnego pomysłu, wydrukowany i podpisany imieniem, nazwiskiem i klasą.

lub do wyboru

Quiz w programie Scratch, Pytania powinny być przemyślane, sformułowane w sposób zrozumiały, co najmniej 10 pytań, po wpisaniu odpowiedzi uczestnik quizu powinien otrzymać odpowiedź zwrotną czy udzielił poprawną czy błędną odpowiedź. Quiz powinien zawierać kolorowe tło i duszka który w ciekawy sposób będzie poruszał się po scenie. Pracę należy zapisać w pliku i wysłać na czat w Teams.

 

Termin oddawania prac konkursowych 4 marzec 2022r(piątek), prace w wersji papierowej sala nr 9 w budynku na ul. Mariackiej do p. Agnieszki Kołodziej i p. Edyty Oleksy. W wersji elektronicznej na Teamsa lub sala nr 11 w budynku na ul. Łokietka do p. Agnieszki Kołodziej

 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHETNYCH DO PROPAGOWANIA DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU, NA UCZESTNIKÓW KONKURSU CZEKAJĄ NAGRODY!

 

 

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
  • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
  • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
  • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
  • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
  • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
  • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
  • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

 

SQUID GAME - serial nie dla dzieci! Rosnąca przemoc wśród najmłodszych

Szanowni Rodzice, bardzo prosimy o zapoznanie się z tym artykułem:

SQUID GAME - serial nie dla dzieci

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

 

Zdrowy styl życia

Zdrowie to bardzo ważny aspekt naszego życia, którym zajmują się uczniowie  klas I-VIII już w szkole. Na lekcjach, godzinach wychowawczych poruszane są różnego rodzaju tematy związane ze zdrowiem, szczególnie w tak ciężkim dla nas wszystkich czasie.

Na zaproszenie pedagoga szkolnego, przybyły do nas Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej,  Pani Katarzyna Kamionka oraz Pani Ewelina Bączek. Tematem prelekcji jaką Panie przeprowadziły, było zdrowe odżywianie, które ma olbrzymi wpływ na koncentrację, ciało  i funkcjonowanie w codziennym życiu.

Temat okazał się bliski każdemu uczniowi, gdyż widać było z jakim zaciekawieniem słuchali wystąpienia.

 

Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:


Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię - przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
Nie rozmawiaj z obcymi.
Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
Zadbaj o właściwy ubiór - strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
Nie oddalaj się bez pytania od rodziców - w nowych miejscach łatwo się zgubić.
Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
Nie rozpalaj ogniska w lesie.
Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.

 

Dlaczego powinniśmy spędzać czas wolny na świeżym powietrzu?

Większość z nas spędza czas wolny przed ekranem komputera lub telewizora. W rezultacie jesteśmy ospali, mamy problemy z koncentracją i pamięcią, a przede wszystkim narzekamy na problemy ze zdrowiem. Brak ruchu przyczynia się do rozwoju wielu chorób, jak otyłość czy zanik masy mięśniowej. Zamknięcie się w czterech ścianach nie wpływa również korzystnie na nasze relacje z rodziną i znajomymi. Wirtualny świat potrafi stać się nałogiem, z którym trudno zerwać. Warto zatem działać już dzisiaj! Spędź minimum 30 minut na świeżym powietrzu, efekty odczujesz od razu.

Jak spędzać czas wolny na świeżym powietrzu?
 

Sposobów jest wiele i każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Możesz jeździć na deskorolce, rolkach, rowerze, grać w gry zespołowe, biegać, korzystać z siłowni na placach zabaw lub przynajmniej spacerować. Niektórzy decydują się na zajęcia z jogi w parku, inni wolą wspinaczkę. Zimą warto wybrać się na lodowisko, pozjeżdżać na sankach lub chociaż ulepić bałwana i urządzić sobie ze znajomymi walkę na śnieżki. Każda forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.


Zalety ruchu na świeżym powietrzu


Spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu wpływa na pracę naszego organizmu. Dostarczamy mu większą porcję tlenu, zatem jest on odpowiednio dotleniony. Lepiej pracuje mózg, serce czy układ oddechowy. Codzienne przebywanie na zewnątrz pomoże się nam zahartować, dzięki czemu będziemy odporniejsi na wszelkie choroby. Porcja ruchu poza domem świetnie wpływa także na naszą pamięć i koncentrację. Poza tym, gdy uprawiamy sport na świeżym powietrzu, dostarczamy swemu organizmowi dawkę witaminy D, która jest potrzebna każdemu z nas.

Nie można także zapomnieć o polepszeniu kondycji i sprawności fizycznej. Pamiętajmy, że już teraz pracujemy na to, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Aktywność fizyczna opóźnia procesy starzenia się. Im więcej ruchu, tym lepiej.

Aktywność fizyczna sprzyja także produkcji endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dawka ruchu poprawia nam nastrój, dodaje energii, a także przyśpiesza metabolizm. Brytyjscy naukowcy twierdzą, iż uprawianie sportu na świeżym powietrzu (zwłaszcza zimą) powoduje, iż nasz organizm spala więcej kalorii, zużywa je na ogrzewanie ciała, aby wyrównać różnicę temperatur. Pamiętajmy jednak, aby nie przegrzewać się, w ten sposób unikniemy przeziębienia.

Gdy spędzamy czas na świeżym powietrzu, zapominamy o mniejszych i większych kłopotach. Aktywność fizyczna jest zatem doskonałym sposobem na odpoczynek i uwolnienie się od stresu. Lepiej śpimy, mamy także energię do tego, aby po prostu działać.

Na koniec jest jedna zaleta spędzania czasu poza domem. Wiąże się to zazwyczaj ze spotkaniem się z grupą znajomych lub rodziną. Wspólne wycieczki górskie, spacery, wycieczki rowerowe, gry w kosza itp. wzmacniają więź między ludźmi. Uczymy się tego, jak funkcjonować w grupie, jak znosić sukcesy i porażki, a przede wszystkim spędzamy czas w gronie osób, które lubimy i cenimy. Żaden komputer czy telewizor nie zastąpi nam obecności drugiego człowieka.

 

 

 

Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli

 

 

 

 

 

DLA RODZICÓW

 

JAK_POMOC_DZIECKU_Z_ADHD.doc

Poradnik dla rodziców - dziecko w Internecie

Wystarczy włączyć przycisk zasilania, otworzyć jedną z kilku popularnych przeglądarek i już jesteśmy użytkownikami Internetu i innych szeroko dostępnych portali aukcyjnych, czatowych, rozrywkowych. Bardzo łatwo przy nieświadomym użytkowaniu doprowadzić do strat finansowych, szkód psychicznych, a nawet problemów z prawem – sprawa ta dotyczy rodziców, którzy nie przygotowali dzieci na prawidłowe i odpowiedzialne korzystanie z Internetu. Aby zapobiec tego typu konsekwencjom należy zwrócić większą uwagę na to gdzie i jak dzieci „surfują” po internetowym zaciszu.

 Internetowe przestępstwa

W świecie Internetu wszystko wydaje się atrakcyjne i na wyciągnięcie ręki, nawet relacje miedzyludzkie mają formę „przystępniejszą i mniej wymagająca” niż w realnym świecie. Wiele osób wykorzystuje naiwność i otwartość dzieci, podają się za kogoś innego, wyłudzają dane osobowe, zdjęcia lub filmy z udziałem nieletniego. Nie brakuje również przestępców seksualnych, którzy czyhają na nieświadomych użytkowników. Pozorna anonimowość, łagodzi obawy i działania dzieci są śmielsze niż te, które miałyby miejsce w świecie realnym. Zagrożenie dotyczy też pomijanie regulaminów lub serwisów aukcyjnych, za których pośrednictwem można kupować lub sprzedawać przedmioty. Takie działania mogą doprowadzić do poważnych problemów finansowych, a nawet problemów z prawem.

Rodzic odpowiedzialny

Koordynatorzy i instytucje pełniące rolę edukacji internetowej, mają dostęp do wielu niepokojących i nieprzyjemnych w skutkach incydentów związanych z nieostrożnym korzystaniem z Sieci.

Psychologowie i instytucje zajmujące się edukacją internetową, otrzymują zgłoszenia o przykrych skutkach nieumiejętnego korzystania z Sieci.

Podopieczni, posługujący się Internetem bez nadzoru i przygotowania, mogą narazić siebie i rodzinę na niebezpieczeństwo. Rodzice muszą być świadomi odpowiedzialności moralnej i karnej za postępowanie dziecka w Internecie - mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidpotect.pl, zajmującej się edukacją internetową.

Rodzic – nauczycielem

Dla każdego z Nas Internet może być źródłem nieocenionej wiedzy i dostępu do kontaktów, których nigdy byśmy nie nawiązali w realnym życiu. Tam znajdują się fora tematyczne, grupy wsparcia, portale społecznościowe, tam mamy dostęp do cennych informacji ze świata nauki i kultury. By jednak Internet był źródłem pozytywnych doświadczeń oraz gromadzenia własnych zasobów, należy w sposób należyty przygotować dzieci do korzystania z jego zasobów, a najlepszymi nauczycielami są rodzice. Nieznajomość technologii nie jest najlepszym wytłumaczeniem, jednak nie chodzi tutaj o stopień magistra z informatyki, a jedynie dostrzeżenie dobrych stron Internetu oraz pokazania jak funkcjonować w nim bezpiecznie, które strony oraz jakie działania mogą powodować późniejsze kłopoty. Dla wzmocnienia efektu dozoru nad surfowaniem w sieci, warto zainstalować tzw. filtry rodzinne. Wiele firm z oprogramowaniem, proponuje tego typu usprawnienia, które można wgrać na dowolny komputer. Jednak filtr rodzinny nigdy nie zastąpi troskliwego i prawdziwie zainteresowanego rodzica, który rozmawia ze swoim dzieckiem.

PORADY DLA RODZICÓW

  1. DIALOG: rozmowa jest kluczem do sukcesu; lepiej nie karać za błędy, ale wspólnie przyjrzeć się temu, co było dobre, a co należy zmienić lub czego unikać.
  2. SZUKAJ WIEDZY: samodzielne korzystanie z Internetu przybliży do odkrywania zakamarków sieci. Pokazuj wartościowe strony dziecku, stwórz dla niego bogatą i ciekawa ofertę.
  3. ZASADY: naucz dziecko zasad bezpiecznego kontaktu z innymi w Sieci. Ostrzegaj przed niebezpieczeństwami i konsekwencjami.
  4. GRANICE: wspólnie z dzieckiem określcie, ile czasu spędza dziennie przy komputerze. Kategorycznie zabroń udostępniania danych osobowych takich jak (nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania). Powiedz o prawnych konsekwencjach nękania w Sieci, podszywania się pod inne osoby lub użytkowników, np. na aukcjach.
  5. DZIAŁAJ: zawiadamiaj policję o przestępstwach, nadużyciach, administratorów portali o niepokojących treściach, wpisach, komentarzach. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko jest nękane lub jest ofiarą przestępcy seksualnego, zapewnij mu wsparcie specjalisty.
  6. DBAJ O SPRZĘT: wzbogacaj czujność programami filtrującymi treści i programami antywirusowymi. Regularnie aktualizuj dane.
  7. ZBIERAJ DANE: wybierz opcję archiwizowania rozmów na wirtualnych czatach i komunikatorach. W razie dochodzenia będą podstawą i dowodem w sprawie.

 

Pamiętaj, że…

  • znieważając, nękając innych w Internecie,
  • wysyłając w Sieci groźby, np. „zabiję cię”, „popamiętasz mnie”,
  • używając wulgarnych słów na portalach internetowych,
  • podszywając się pod kogoś innego na czacie, portalu społecznościowym lub serwisie aukcyjnym,
  • zamieszczając w Sieci muzykę lub filmy, których nie jest autorem 

… twoje dziecko popełnia wykroczenie lub nawet przestępstwo! 

W zależności od wieku, dziecko lub rodzic może ponieść konsekwencje prawne. Pamiętaj, że anonimowość w Sieci w praktyce nie istnieje, a granica między głupim żartem, a przestępstwem jest bardzo cienka.

 

DLA UCZNIÓW

Fonoholizm – nadużywanie smartfonów przez dzieci. Najważniejsze symptomy

Fonoholizm

Plakat_-_fonoholizm.pdf

CZYM JEST EMPATIA

Empatia to umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji. Jest to dar wczuwania się w sytuację innych ludzi i zrozumienia motywów nimi kierujących, jako źródeł ich decyzji i postaw.

Czy bycie dla kogoś miłym znaczy to samo, co bycie empatycznym? Umiejętność naśladowania ma wiele wspólnego z wiedzą na temat uczuć innych ludzi. Współodczuwanie z innymi niesie ze sobą pewien ciężar, ale jednocześnie pozwala na nawiązywanie relacji i rozumienie potrzeb innych ludzi. Jak reagować na emocje innych ludzi? Jak je nazywać i jak sobie z nimi radzić? 

Filmik pozwoli odpowiedzieć na w/w.pytania

Czym jest empatia

 

 

 

 

 

DLA RODZICÓW

W ramach Mini Tygodnia Profilaktyki organizatorzy chcą zachęcić Rodziców naszych uczniów do posłuchania dobrych rad nt. Jak kontrolować czas, który dziecko spędza w sieci?
W którym momencie powiedzieć stop? 
Jakie mogą być negatywne skutki nadużywania internetu i jak sobie z nimi radzić? Poniżej podajemy link

Problem nadużywania internetu


Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z prezentacją: Plan dnia dla całej rodziny.
Liczymy na to, że pomoże ona Państwu zaplanować dzień w taki sposób, aby był on owocny i zbliżający, mimo nieuniknionych frustracji związanych z sytuacją kwarantanny.


Plan dnia dla całej rodziny.

Harmonogram_pracy_filii_Poradni_Psychologiczno__Pedagogicznej.pdf

 

 

 

DLA UCZNIÓW

 


Zachęcamy Was do obejrzenia bajek z dzieciństwa Waszych rodziców. Linki do nich znajdują się poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=A-CZS-BsIcM

https://www.youtube.com/watch?v=5wPgBabBFew

https://www.youtube.com/watch?v=JBZMGNBBeHw

https://www.youtube.com/watch?v=-Z2Pokja9XQ

https://www.youtube.com/watch?v=f-Voi57jWzY

https://www.youtube.com/watch?v=lur8ujpfjSc

https://www.youtube.com/watch?v=gkFUbx2ASEg

 

 

 

Czym właściwie jest asertywność?

Jest to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, uczucia i przekonania, nie lekceważąc uczuć i poglądów swoich rozmówców. Mówiąc inaczej, asertywność to postawa szacunku wobec innych i wobec samego siebie.

ASERTYWNOŚĆ

- jest sposobem komunikacji

- jest umiejętnością bronienia swoich praw

- jest umiejętnością szczerego, bezpośredniego wyrażania swoich emocji i opinii

- bazuje na uznaniu ,że własne odczucia są tak samo wazne jak odczucia innych

- jest umiejętnością odmawiania ,gdy się nie ma na coś ochoty

Asertywność daje nam prawo do:

  • wyrażania własnych myśli, opinii, nawet jeśli różnią się one od poglądów innych ludzi;
  • wyrażania własnych uczuć i brania za nie odpowiedzialności;
  • mówienia „tak”, „nie”, „nie wiem” bez poczucia winy;
  • mówienia „nie wiem”, bądź „nie rozumiem” bez konieczności usprawiedliwiania się;
  • zmiany zdania bez konieczności usprawiedliwiania się;
  • popełniania błędów i ponoszenia za nie odpowiedzialności;
  • proszenia o to, czego się chce;
  • wysłuchania i poważnego traktowania.

Asertywności nie można mylić z byciem niegrzecznym czy niekoleżeńskim. Stanowczości i szczerości towarzyszy szacunek dla innych i ich uczuć. Asertywność nie jest egoizmem, lecz formą wyrażania swojego zdania. Nie musimy przepraszać za to, że mamy odmienną opinię lub ochotę na coś innego.

PAMIĘTAJ

Asertywność jest bardzo pożyteczna. Buduje szczere, ciepłe relacje.

Pozwala uszanować opinie i potrzeby obu stron. Oczyszcza atmosferę.

 

A na dodatek popatrzcie na króciutki filmik o tym, jak skutecznie radzić sobie ze stresem:
 

Jak radzić sobie ze stresem

 

 

A DZIŚ KILKA PROPOZYCJI NA ZABAWY, CZYLI CO ROBIĆ, GDY CHCEMY ODPOCZĄĆ OD KOMPUTERA

- Kalambury z przysłowiami -

Do zabawy będą potrzebne:

  • małe karteczki,
  • długopis,
  • pojemnik na karteczki (może być miska lub czapka)
  • ewentualnie kartki do rysowania,

Jak się bawić?

Przed rozpoczęciem zabawy osoby dorosłe bądź dzieci umiejące już pisać przygotowują na małych karteczkach jak najwięcej polskich przysłów, np. „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma, co jeść”, „Gdy kota nie ma, myszy harcują”, itp. Wszystkie karteczki wrzucamy do jednego pojemnika. Kiedy wszyscy uczestnicy zabawy rozsiądą się już wygodnie, prowadzący zabawę wybiera pierwszą osobę do pokazania bądź też narysowania wylosowanego przez nią przysłowia. Osoba ta pokazuje treść przysłowia mimiką i gestami, nie wolno jej wypowiadać żadnych słów. Pozostali uczestnicy zabawy próbują odgadnąć, o jakie przysłowie chodzi. Innym pomysłem na kalambury mogą być np. różne czynności, zawody, zwierzęta - w zależności od wieku uczestników zabawy.

Jeśli w zabawie bierze udział dziecko, które nie potrafi odczytać przysłowia z kartki, najlepiej jeśli w jego drużynie jest dorosły (np. mama lub tata), który szepnie mu cichutko na uszko, jakie przysłowie ma pokazać. Możemy również bawić się bez karteczek. Wówczas bawimy się w kalambury ze zwierzątkami lub zawodami. Po określeniu tematu, dziecko samo decyduje w myślach, co chce pokazać.

- TAK czy NIE? -

Do zabawy będą potrzebne:

  • tylko dobry humor ;)

Jak się bawić?

Rodzic wybiera ze swojego otoczenia jakąś rzecz/osobę dobrze znaną dziecku, ale nie mówi jej nazwy/imienia (może to być ulubiona bajka, książka, przedmiot znajdujący się w pobliżu, przyjaciel dziecka, ktoś z rodziny, ulubiona potrawa, itd.). Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co pomyślał rodzic. W tym celu dziecko zadaje serię pytań, na które rodzic może odpowiedzieć tylko "tak" lub "nie". Gdy dziecko odgadnie - grający zamieniają się rolami.

Warto zwrócić uwagę dziecku, by nie zadawało od razu pytań typu: Czy to jest miś? Czy to jest telewizor? itd., tylko raczej wypytało najpierw o cechy tego przedmiotu: Czy to jest większe niż książka? Czy jest twarde? Czy jest jednokolorowe? itd.


.

Na początek bajka o tym, co najbardziej nas dziś dotyka czyli o koronawirusie....

 Bajka o Królu Wirusie i dobrej kwarantannie

 

Drodzy Uczniowie!

Dla wszystkich zniechęconych obecną sytuacją i ciężko znoszących przedłużający się czas kwarantanny społecznej coś dla ducha - przepiękna uspokajająca muzyka, malownicze obrazy – to nie tylko uczta dla melomanów, ale też dla kochających przyrodę i przy okazji fotografię.

Muzyka

Posłuchajcie i popatrzcie:
i…. relaksujcie się.
Życzymy zdrowia Wam i Waszym bliskim.

Zostańcie w domu.

 

A tymczasem dla przypomnienia:

 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu:

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego,

2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,

3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci,

4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,

5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,

6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,

7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,

8. Czytaj regulaminy,

9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,

10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

 

 

DRODZY UCZNIOWIE!

Zapraszam na spotkania z pedagogiem szkolnym
w czasie długich przerw.
Jeżeli masz problem, potrzebujesz porady, przyjdź do pedagoga szkolnego
- z pewnością uzyskasz pomoc.

 

 

 

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolbromiu
    ul. Mariacka 28
    32-340 Wolbrom
  • (+32) 6441069

Galeria zdjęć