Profil szkoły Historia szkoły Patron szkoły Wspomnienia

Profil szkoły

Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolbromiu to szkoła publiczna, założona w roku 1934. Organem prowadzącym jest Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza  w Wolbromiu ma swoją siedzibę w dużym, dwupiętrowym budynku na ulicy Mariackiej 28.

W roku szkolnym 2016/17 do szkoły uczęszcza 340 uczniów. Szkoła posiada obecnie 15 klas, bibliotekę z czytelnią i centrum multimedialnym, świetlicę,  punkt wydawania posiłków cateringowych, gabinet pedagoga i logopedy, gabinet opieki medycznej, szatnię z indywidualnymi szafkami, kompleks sportowy "Orlik" oraz plac zabaw. Hala sportowa jest w trakcie budowy.

Uczniowie klas 1-6 uczą się obowiązkowo języka angielskiego.

Świetlica szkolna jest dostępna w godz. 6.30-8.00 oraz 11.30- 16.00.

Nasi wychowankowie chętnie uczestniczą w różnych formach aktywności poza lekcjami, stąd zgodnie z oczekiwaniami uczniów i rodziców stworzono ofertę wielu zajęć pozalekcyjnych, w czasie  których dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania. Są wśród nich koła przedmiotowe: j. angielskiego, j. niemieckiego, komputerowe, matematyczne, regionalne, plastyczne oraz sekcje sportowe. Ponadto działa koło teatralne, dwa koła taneczne, Liga Ochrony Przyrody, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne.

Nauczyciele naszej szkoły angażują się również w działania mające na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z deficytami i specjalnymi potrzebami (zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, rewalidacyjne oraz wyrównawczo – dydaktyczne).

Na co dzień nasza placówka podejmuje współpracę z wieloma instytucjami działającymi w środowisku lokalnym:

             Urzędem Miasta i Gminy Wolbrom

             Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Wolbromiu

             Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej

             Placówkami oświatowymi działającymi na terenie gminy Wolbrom

             Biblioteką Miejską w Wolbromiu

             Domem Kultury w Wolbromiu

             OREW Wolbrom

             Strażą Miejską

             Komendą Policji

             Ochotniczą Strażą Pożarną

             Ośrodkiem Zdrowia

             Sądem Rodzinnym

             Urzędem Pocztowym

             Sanepidem

             Lokalnymi firmami i przedsiębiorcami

             Parafią Rzymskokatolicką w Wolbromiu

             Agencja Narodową Programu Erasmus + i programu POWER

             Szkolnymi Klubami Sportowymi

Współpraca z powyższymi instytucjami sprawia, iż nasi uczniowie maja możliwość optymalnych warunków rozwoju, integracji i nawiązywania kontaktu z ciekawymi ludźmi.

Funkcję dyrektora od września 2016 sprawuje pan Stanisław Tomasz Kołodziej.